Февруари 21, 2019

Постојат размислувања и сомнежи кои во иднина дополнително и детално ќе треба да се истражат дека во Битола се снимало уште пред 1905 година, односно пред браќата Манаки да ја купат прочуената „Камера 300“.

Филмофилот, познавач на делото на првите сниматели на Балканот и еден од иницијаторите за создавање на Фестивалот на филмска камера во Битола, Стевче Хаџи Антоновски вели: „Постојат согледувања, не можам да ги потврдам со целост дека и порано Манакиеви се занимавале со камера, но да оставиме истражувачите тоа да го докажат“.

Фестивалските завеси на 39-то издание на Интенрнационалниот фестивал на филмска камера „Браќа Манки“ во Битола се одржа во полупразна сала во Центарот за култура. Церемонијата беше на потребното ниво, но публика немаше многу. Како и секоја година, така и оваа отворањето на фестивалот привлече повеќе гости отколку затворањето.

Без голем гламур и метеж на црвениот килим. Поминаа помалку политичари отколку на отворањето на фестивалот. Референдумот ги одвлече од филмот. На црвениот килим помина по некој некој локален фунционер, директор, министерката за труд и социјална политика Мила Царовска, новинари и филмаџии.

Откако дел од публиката беше искритикувана од модни критичари за тоа како изгледаше на отворањето од фестивалот, на завршната вечер се проби по другите патеки за да стигне до Центарот за култура.

Зачувано е првото сценарио за филмот „Мист Стон“, дело на снимателот и режисер Трајче Попов и историчарот и писател Ѓорги Абаџиев. Се работи за сценарио од 1952 година кое деновиве беше изложено во битолската Магаза заедно со другата архива зачувана од филмот, а во склоп на изложбата „Мис Стон: некаде помеѓу Елен и автономијата“. Изложбата беше по повод 60 годишнината од премиерата на овој познат македонски филм, а поставена во рамки на Интенационалниот филмски фестивал „Браќа Манаки“ во Битола.

Битола вчера вечер беше центар на филмскиот свет. Филмската дива Клаудија Кардинале со својата непосредност и срдечност ја фрли филмската магија врз присутните. За разлика од други големи филмски ѕвезди кои присуствувале на Филмскиот фестивал „Браќа Манаки“, а до кои било тешко да се добереш, Клаудија се појави на црвениот тепих насеана и расположена за новинарски прашања.

Рече: „Имам 80 години, но сѐ уште работам зашто тоа ми овозможува да живеам многу животи“.

Страница 1 од 4

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me
© 2019 АПЛА.мк. Сите права се задржани