Август 20, 2018

Битолската полиција поднесе нови кривични пријави против ексградоначалникот на Битола , Владимир Талески и негови соработници од претходната локална самоуправа, вработени во Општината. 

Талески овој пат се сомничи за злоупотреба на службената положба. Поранешниот раководител за финансии и член на Комисијата за јавни набавки, Слободан Бончановски, правникот од Општината  и член на комисијата за јавни набавки М.К. и советничката за образование и член на истата комисија С.П. се осомничени за несовесно работење во службата.

Ексградоначалникот на Битола Владимир Талески,  денеска полни 59 години.  После 12 години локална власт во Битола, нему му се суди за криминал со бесплатниот школски превоз, како и за негрижа за Офицерскиот дом во Битола. Пред 13 години на денешен ден Талески како кандидат за градоначалник на ВМРО-ДПМНЕ во Битола,  во изборната кампања ги честеше своите соопратијци во еден од кафичите на Широк сокак.

Се интензивираат судските рочишта за екс градоначалникот на Битола Владимир Талески.

Оваа недела Талески има две судски рочишта за два одделни предмети, едниот во битолскиот суд, а другиот во Скопје.

 Денеска во Кривичниот суд закажано е судења за предметот „Транспортер“ на Специјалното јавно обвинителство.

Во „Транспортер“ обвинети се поранешниот битолскиот градоначалник Талески и уште 20-тина лица за злоупотреба на службената положба во врска со организирањето превоз на ученици во Битола, со што е направена проневера на околу 360.000 евра.

Минатото рочиште беше одложено, а судијката Добрила Кацарска како причина, образложи дека е тоа што се уште не е добиен одговор за поднесена жалба од Апелацискиот суд. Од истата причина беше одложено и рочиштето пред тоа. .

Во понеделникот во  Основниот суд во Битола, пак , повторно беше одложено судењето на екс градоначалникот на Битола Талески, обвинет за несовесно работење во службата, односно за недоволна грижа за Офицерскиот дом, објект под заштита, кој во изминатите години се руинира.

Адвокатот на Талески за медиумите изјави „Мојот клиент е животно заинтересиран оваа постапка да започне и заврши што поскоро за да ја докаже својата невиност”.

Екс градоначалникот Владимир Талески денеска насмеан стигна во Основиот суд во Битола на судењето за негрижа на Офицерскиот дом во Битола.Одбраната  на Талески  по втор пат побара одлагање на главното рочиште.

-Мојот клиент е животно заинтересиран оваа постапка да започне и заврши што поскоро за да ја докаже својата невиност, рече адвокатот на Талески, Драги Пажик по одлагањето на судењето.

Во кривичниот суд Скопје денеска треба да се одржи  судското рочишта за „Транспортер“,кој го презеде судијката Добрила Кацарска.

Во предметот „Транспортер“, кој треба да почне од почеток, на поранешниот градоначалник на Битола, Владимир Талески, и на уште 20-тина лица им се суди за злоупотреба на службената положба во врска со организирањето превоз на ученици во Битола, со што е направена злоупотреба на околу 360.000 евра. Обвинетите побараа судењата да се снимаат аудио и визуелно .

Страница 1 од 4

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me
© 2017 АПЛА.мк. Сите права се задржани