Февруари 20, 2019

Вилает

Агенцијата за млади и спорт  ќе гради 15 затворени  базени низ Македонија, а еден од нив ќе биде во Битола. Неофицијално дознаваме дека подготвителните активности се  пред крај , се…
Активно се работи на уредување на една од зградите во О.У. „Гоце Делчев“ во Битола. Градоначалничката на Општина Битола, м-р Наташа Петровска, на терен ги регистрираше новите промени во училиштето…
Цртежите со вазни на осумгодишната битолчанка Матеја Стевановска ѝ донесоа средбрен медал на меѓународниот ликовен конкурс во Евора, Португалија. Таа е најмладиот награден член на Детското ликовно студио „Св.Кирил и…
По наглото топење на снегот и порастот на температурите се поплавија подрумските кабинети во техничкото училиште СОТУ „Ѓорѓи Наумов“-Битола за што апла.мк објавува и низа фотографии . Причина за ваквата…
Најголемата шетачка зона во градот, Широк Сокак од вчера рано утрото е посипана  со ризла за да не се лизгаат минувачите на гранитните плочки. Според ЈКП „Нискоградба“ ризлата е посипана…
Студот, снегот и маглата на овој битолчанец не му можат ништо. Тој денеска се прошета по Широк Сокак по куси панталони и ракави, спремен за џогирање, како на среде лето.
Пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Влатко Ѓорчев денешниот христијански празник Водици го прослави во Битола, присуствувајќи на традиционалното фрлање на светот крст во храмот „Свети Димитрија“. „Денешниот празник Водици во Битола кажаува…
На 18 јануари 1914 година во село Канино, битолско, роден е  Никола ТОДОРОВСКИ-Коле Канински, припадник на македонското националноослободително и комунистичко движење и учесник во Антифашистичката војна во Вардарскиот дел на…

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me
© 2019 АПЛА.мк. Сите права се задржани