Вилает

По студентските протести во понеделникот во Битола против промената на името, 16 кракото сонце заврши во рацете на Коњаникот на плоштадот Магнолија. Некој го стави на споменикот на Филип Втори…
Наредната учебна година во седумте средни државни училишта во Битола, се отвараат вкупно 1966 слободни места за полуматурантите, јавува ТВ „Тера“. Бројката во Конкурсот на Министерството за образование е поголема…
Центарот за развој на Пелагонискиот плански регион  и Министерството за локална самоуправа потпишаа два договора за финансирање на конкретни активности за поттикнување на рамномерниот регионален развој.
Со донации реновирани се дневната болница и тоалетите на Детското одделение при Клиничката болница во Битола. „Ова се донации за подобрување на условите во Детското одделение. Фирмата ‘Бобфант’ изврши реконструкција…
Националната Установа Универзитетска библиотека „Св.Климент Охридски“ -Битола и Мерсиха Исмајлоска, Ве покануваат на промоцијата на книга „Чудесните светови на Алиса“ во издание на Вермилион која ги обработува книгите „Алиса во…
Сообраќајот на патниот правец А3 Прилеп – Битола – Ресен преку обиколницата Битола е нормализиран за сообраќај. – На делот на свлечиштето ќе се изведуват градежни работи, за таа цел…
Инспекторот за државни патишта, Сашо Здравевски, во телефонски разговор рече дека од фирмата изведувач „Илинден“-Струга  го известиле дека се набавени нови семафори по кражбата на двата семафора во изминатата недела…
Најпрво целосно ќе се отстрани асфалтот, а потоа ќе се извадат старите коцки од улицата „8 Септември“ во Битола, чија реконструкција почна денеска. Станува збор за влезот од страната на…

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me
© 2017 АПЛА.мк. Сите права се задржани