Февруари 24, 2018

Вилает

Македонско-хрватското друштво и хрватскиот културен центар „Марко Марулиќ” во соработка со Центарот за култура, организираше Божиќен и Новогодишен концерт на кој настапија вокалната група и тамбурашкиот оркестар, како и фолклорното…
Поставена е новогодишната елка висока над седум метри која за време на празниците ќе го украсува центарот на градот. Покрај елеката, деновиве предновогодишно беа накитени и градските улици. Дел од…
Лајонс клубот Битола по 11 пат викендов го организираше традиционалниот црно-бел бал, најголемиот лајонистички настан и во Дистрикт 132 и во поширокиот регион.
Познатиот битолски фотограф Коста Дупчинов во Магазата во Битола ја постави својата изложба „Носталгија“. Таа содржи фотографии од препознатливи места во десет градови низ Македонија, кои постепено исчезнуваат од модерниот…
Два тима средношколци ќе ја подигаат јавната свест  во Битола   за омасовување на вело културата. Настанот е закажан за утре во 13 часот во Задруга Артикултура и е наменете за…
Битолскиот народен театар ќе ја заврши театарската сезона со  „Квинтет фрагмент„ и нивната Новогодишна џез бајка на 28.12. 2017 со почеток во 20.00 ч.
Ученици по виолина од Државното музичко училиште во Битола освоија први награди на меѓународниот натпревар за камерна музика „КМК Кавадарци“, кој се одржа на 30 ноември во во Кавадарци.
Велосипедисти од иницијативата „Битола на точак“на плоштадот Магнолија со бели ленти обележаа простор колку што зафајќа еден шлепар и колку велосипеди можат да застанат на таа површина. Со лентите ги…

Muzej baner 336

grne

28166921 1847625648592803 5615957191440807278 n

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me
© 2017 АПЛА.мк. Сите права се задржани