Вилает

22 Март-Светскиот ден за заштита на водите и деновите на екологијата,вечерва ОУ „Гоце Делчев“ од Битола, во малата сала на Центарот за култура, го одбележа со едукатива трибина која е…
Дваесет и две ликовни екипи ќе учествуваат на годинешното 37 издание на „Малиот битолски Монмартр“. Доаѓаат претставници од повеќе земји од Европа и светот.  -Јас сум пресреќен што успеав да…
„Вода за сите“ е насловена едукативнaта трибина на ОУ „Гоце Делчев“-Битола која ќе се одржи во среда во 17 и 30 часот во малата сала на Центарот за култура во…
Со повеќе активности во наредниот период битолската Библиотека и основните училишта од Битола,  ќе ги одбележат месецот на екологијата и пристигнувањето на пролетта. По повод  19 Март – Светски ден на…
По повод 100 години од раѓањето на македонскиот ликовен уметник Борислав Траиковски, денеска во Завод и музеј Битола беше промовирано посебно монографско издание со поддршка на Македонското научно друштво од…
Дворот на ученичкиот дом „Мирка Гинова“-Битола,  доби дваесеттина   садници од бор  во рамките на акцијата на ЈП „Коминалец“ - „За зелена Битола“.  Слободните зелени површини според претходно направени планови ќе…
Еднодневна работилница за изработка на традиционални детски мартинки денеска се одржа во НУ УБ „Св. Климент Охридски“-Битола, на која учествуваа ученици од ОУ „Даме Груев“ од Битола со нивната наставничка…
  Академијата за боречки вештини "ЗА-НЕД-ДО" од Битола која е официјален претставник при [WFMC] Светскиот совет за боречки спортови и вештини за Република Македонија во периодот од 9-ти до 10-ти…

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me
© 2017 АПЛА.мк. Сите права се задржани