Вилает

Денес и утре во Центарот за култура во Битола се одржува Биталон, првиот Хакатон во Македонија, кој што има за цел на иновативен начин, со информатички алатки, да ја раскаже, а со…
Битолскиот тим за брз одговор и спасување на планина на Дирекцијата за заштита и спасување,  викендов учествуваше на тренинг вежбата за спасување на планина „Попова Шапка 2018“, која е дел…
На Влашките гробишта во Битола беше организирано чествување по повод 64 години од смртта на Јанаки Манаки и 54 години од смртта на Милтон Манаки.
Тринаесет приватни фирми  во соработка со Општина Битола, донираа 67 прочистувачи за воздух за детските градинки во Битола. Општина Битола која ги поддржа и ги координираше активностите донираше 2 прочистувачи.
Според најновите податоци на Државниот завод за статистика, Битола е лидер во Македонија по негативниот природен прираст во последното тримесечје од 2017 година. Во овој период во Битола се родени…
По повод одбележувањето на Светскиот ден на поезијата – 21 март, Националната установа Универзитеска библиотека „Св.Климент Охридски“ – Битола организира поетско читање. Ги повикуваат  сите заинтересирани млади поети кои сакаат…
Општинскиот комитет на ВМРО-ДПМНЕ во Битола има шанса да бира нов лидер или да му ја даде поддршка за реизбор на актуелниот претседател на партијата, Борче Димитровски. Опозициската ВМРО-ДПМНЕ од…
Францускиот амбасадор, Кристијан Тимоние, го посети   „Малиот битолски Монмартр“ при посетата на Битола. Раководителот на студиото, Коста Хаџиантоновски, лично му ги презентираше состојбите во ликовната колонија, но амбасадорот имаше…

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me
© 2017 АПЛА.мк. Сите права се задржани