Вилает

Битолцизми

Декември 10, 2018
Пишувам јас, Златко Самарџиев, викан Кекел, ама ако ме викаат од подалеку, тогаш викаат КЕКЕЕЕЕЛЛЛ! Здраво убај љуѓе на планетава Земја, честитки до земјата шо не крепи вакви какви шо…
Изложба на портрети на осумте народни херои кои потекнуваат од Битола и битолско, насловена „Негување на револуционерните традиции“, чиј автор е академскиот сликар Никола Славевски, беше отворена вчера во малата…
Вработените од  ЈП„Пазари“ –Битола, денеска  на паркингот кај Новиот пазар се вклучија во еднодневна акција за чистење на отпадоци  и остатоци од смет и земјоделски  производи на земјените  површини околу…
Фотографиите со зајдосонцата на битолчанецот Коста Ќука од денес ќе ги краст и ѕидовите на Клиничката болница во Битола. По повод Денот на лицата со посебни потреби Коста донираше пет…
Системот за мониторинг на крупен дивеч поставен на 8 ноември на Пелистер, во изминатите три недели регистрираше срни, елени, волци, а вчера пред камерите, за првпат застана и мечка, која…
Кликнете на сликата или ТУКА за преглед на панорамата.
Спомен обележје за загинатите војници и цивили во Македонискиот фронт по повод сто години од крајот на Првата светска војна беше отскриено денес во новачкото село Брод. Градоначалникот на Новаци…
„Убавините на Пелистер“ од авторот Петар Ставрев по повод 70 години од прогласувањето на Пелистер за Национален парк, беше отворена денеска во фоајето на Центарот за култура во Битола. Новинарот…

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me
© 2019 АПЛА.мк. Сите права се задржани