Webp.net gifmaker

 

 

На општинска Конференција во ОО СДСМ Битола, организирана согласно  протоколитe за заштита од ковид-19, вечерва беа избрани делегати за конгрес на СДСМ со мандат 2020-2024 година.sdsm 2

„На сите избрани делегати претседателот на ОО СДСМ, Златко Ќурчиевски, им посака успешна работа и  мотивиација да се подготват за победа на локалните избори.zlatko
 
На присутните им се обрати и потпретседателката на СДСМ Радмила Шекеринска, кој се осврна на актуелните предизвици со кои се соочува Владата и начинот на делување на партијата и активностите во претстојниот период.

 

 
se4kerinska
 
Вонредниот конгрес на СДСМ се очекува да се одржи помеѓу 1 и 10 октомври“, рече за Апла.мк Невена Димовска, портпарол на Општинската организација на СДСМ во Битола. 

119795679 350186356340784 6793722958337181901 n

sdsm 34

 

СДСМ ќе поднесе претставка до Државната изборна комисија и Антикорупциска за конфликт на интерси, за одобрени пријави за гласање на  болни и немоќни лица  од страна на кандидатот за пратеник во 5 ИЕ од ВМРО-ДПМНЕ, Олга Лозановска. Ова беше најавено на денешната прес конференција на битолските социјалдемократи.

Слика каква ретко може да се видим меѓу македонските политичари, без при тоа да се наместат  и да позираат пред фоторепортерите. За време на изборната кампања во Битола, деновие во паркот кај Сатот случајно се сретнаа претставници на најголемите политички ривали, СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ,  и срдечно се отпоздравија, при тоа почитувајќи ги препораките. Фотографите и снимателите веднаш се фатија за работа, да ги овековечат ваквите ретко моменти.

Домашната платежна картичка „Купувам домашно“  ќе ја добијат 324.479 граѓани.  Помошта ќе стигне секаде каде што е потребна, изјсви на денешната пррс конференција Бисера Костадиновска Стојчевска, кaндидат за пратеник на СДСМ во 5 ИЕ

   

Врвен приоритет за СДСМ е интересот и здравјето на граѓаните и тоа се потврди со начинот на кој Владата се справува со здравствената и економската криза. Од здравствен, од економски и демократски апсект одговорно е парламентарните избори да се одржат во првиот можен рок. Веднаш штом условите го дозволуваат тоа, согласно препораките на здравствените институции, изјави на денешната пре конференција кандидатот за пратеник на СДСМ во 5 ИЕ, Горан Козаров.

Тој вели дека безбедни избори може да се спроведат ако се почитуваат  препораките за носење заштитна опрема, одржување на социјална дистанца, дезинфекција и задржување од 2-3 минути на гласачкото место.

-Изборите се во процес. Процес кој беше стопиран поради корона кризата а кој по прекинот на вонредната состојба има уште 22 дена за нивно одржување - во спротивно уставниот суд може слободно да ги прогласи за неуставни. На Република Северна Македонија и треба Собрание и Влада затоа што здравствената а особено економската криза бара решенија а не политичка демагогија за подобни или неподобни изборни датуми и резултати, смета Козаров. 

 

Страница 1 од 9

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me
© 2020 АПЛА.мк. Сите права се задржани