Пишува Жаклина Цветковска

Рецензираме текст со наслов „Заев не и дозволил на Нина Ангеловска да си даде оставка?!“, кој е полн со шпекулации, непоткрепени коментари и тенденциозно заземање страна кога се пишува за работата на министерката за финансии, што е во целосна спротивност со етичките новинарски принципи.

Пишува: Соња Рилковска

Рецензираме вест објавена на порталот Охрид 24  на 10 јули, под наслов „(ФОТО) Розевиот свет на Константин Георгиески“.

Уште со самиот наслов авторот се обидува да го дискредитира градоначалникот на општина Охрид, саркастично и иронично  нарекувајќи го „розевиот свет на Константин Георгиески“.

Во веста која повеќе наликува на партиски коментар пишува:

Пишува: Шефкије Аласани

На 30 јуни на многу информативни портали на албански јазик се сподели еден напис со наслов  „Заев и Мицскоски обединети: Нема премиер Албанец” (ВИДЕО)”

Пишува Весна Коловска

Рецензираме текст со наслов: „Кандидатката за пратеник Билјана Проеска од редовите на ВМРО од Крушево осудена!“, со кој голо се пренесува нешто што претходно било напишано на социјалните мрежи, без почитување на новинарските стандарди и проверка на фактите.

Пишува: Соња Рилковска

Рецензираме вест  објавена на штипската ТВ Стар под наслов „Клип за македонското здравство“. Веста поткрепена со аматерско видео е објавена на Фејсбук страната на ТВ Стар вчера (01 јули)  во 17 часот.

Страница 1 од 9

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me
© 2020 АПЛА.мк. Сите права се задржани