Демаскирање дезинформации

Пишува Жаклина Цветковска

Рецензираме текст со наслов „Јовески даде ветување дека ќе го доврши делот на Катица Јанева!“, објавен на порталот magazin.mk, на 30.06.2020 година, во кој се пренесува дел од интервјуто на републичкот јавен обвинител Љубомир Јовески, дадено за државната информативна агенција МИА, по повод стапувањето на сила на новиот закон за Јавно обвинителство и преземањето на преметите на СЈО од страна на Јавното обвинителство.

Пишува: Весна Коловска

Пост од Фејсбук искористен во обид да се направи новинарски текст, а во насловот да се дискредитира вицепремиерката и министерката за одбрана Радмила Шекеринска, која на Парламентралните избори 2020 е носител на листа на коалицијата „Можеме“ во Изборната единица број пет.

Пишува Ване Трајков

Во насловот на објавената информација на порталот Република, по синоќешниот инцидент пред  ГОБ ,,8 септември’’ кој гласи ,,Требаше да ја убијат, СЗО ви плаќа за секој починат: Неверојатни коментари на социјални мрежи’’ се повторуваат изнесени навреди и говор на омраза кон медицинскиот персонал.

Пишува: Ардит Рамадани

„Заев ја пцуе мајката на БЕСА и нејзините активисти”, се вели во веста што ја рецензираме и таа е пример како еден медиум манипулира и клевети за да предизвика раздор внатре во една коалиција која учествува во изборната трка на 15 jули, како и меѓуетнички раздор во земјата, намерно мешајќи ги датумите на изјавите на лидерот на СДСМ, Зоран Заев, за да се добие впечаток дека тој го опцул движењето БЕСА.

Пишува: Ардит Рамадани

Во овој напис се тврди дека лидерот на Алијансата за Албанците е против објектите за игрите на среќа, иако тој никогаш не изјавил такво нешто. И за да го „демантира“ нереченото од Села, авторот објавува слика на секретарот на АА направена во еден хотел кој се вика „Казино“.

Пишува: Шефкије Аласани

Написот со провоцирачки наслов Албанскиот премиер му оддава почит на Имер Имери и Борис Трајковски (ФОТО), е објавен на информативниот портал ТетоваСот на 28 јуни 2020 година. За време на предизборната кампања ова вест со тенденциозен наслов е објавена во рубриката „Вести од земјата“.

Пишува: Ардит Рамадани

Рецензираните вести, прикажуваат разни навреди и обиди за омаловажување на пратеници на една политичка партија.

Написите се напишани на ист ден и се однесуваат на истиот настан. Се работи за еден настан во парк организиран од партијата „Алтернатива“. Во првиот напис, авторот се позанимавал со облеката на кандидатот за пратеник во шестата изборна единица, Хисни Исмаили, повикувајќи се на „Кодексот на облекување“ кој реално не постои, барем не за дружење и пикник во парк со сопартијците.

Пишува: Жаклина Цветковска

Тенденциозен, ироничен и навредлив наслов Ленче Ристова солзи рони за СЈО, денес ни е последен ден од лапањето и рекетирањето бизнисмени е објавен на порталот dokazmakedonija.mk, на 30.06.2020 година, како најава за текст во кој е пренесена изјава на обвинителката Ленче Ристоска, споделена на социјалните мрежи, по повод последниот работен ден на СЈО.

Пишува Ване Трајков

Коментаторски и етикетирачки е презентирана информацијата на порталот Лидер објавена под наслов ,, И официјално збогум СЈО, добредојде за обвинителите под капата на Заев’’  откако Законот за Јавно обвинителство донесен во февруари годинава, стапи на сила денеска. Во информацијата ниту има официјални изјави ниту пак има експертски ставови за законското решение туку само ,,голо’’ и ,,навивачко’’ коментаторство со прашања и одговори на непотпишан автор и етикетирање на обвинителите дека работат под инструкции на екс премиерот и претседател на СДСМ Зоран Заев.

Пишува: Билјана Т. Димко

На веб страницата на телевизија „Алфа“ на 27.06.2020 беше објавен прилог: Прогонот врз Душко – млекарот кулминира со семејна драма https://alfa.mk/progonot-vrz-dushko-mlekarot-kulminira-so-semejna-drama/.

Предмет на оваа рецензија е необјективното коментаторско драматично однесување на новинарот на прилогот.
Подолу е цитирана клучната информација од овој прилог, и не содржи ништо драматично и семејно.

Пишува: Ардит Рамадани.

За време на предизборната кампања, извадено од контекст е дури и соопштениeтo на државна институција. Вистина е дека полицијата ги уапсила лицата кои пишувале графити во Тетово. Меѓутоа, никаде не пишува дека тие лица се активисти на Демократската Унија за Интеграција (ДУИ), иако рецензираната вест го тврди токму тоа.

Пишува: Жаклина Цветковска

Рецензираме текст со наслов „(ФОТО) Да стапнеше некогаш во Истокот, немаше да ветуваш веќе изградени експресни патишта?!“, објавен на порталот gragjanskizbor.mk, на 29.06.2020 година.

Текстот е објавен во рубриката „Гласот на јавноста“ каде се објавуваат ставови на јавни личности, најчесто преземени од социјалните мрежи. Но, во овој случај не е јасно дали се работи за нечиј став или за став на порталот.

Пишува: Шефкије Аласани

Рецензираната вест е објавена на порталот „Инфомагазин“ со наслов: Што се случува со ДУИ, внукот кандидат за пратеник, а чичкото кандидат за премиер!

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me
© 2020 АПЛА.мк. Сите права се задржани