Webp.net gifmaker

ЈП „Пазари“-Битола  ќе произведува електрична енергија преку фотоволтаични панели за сопствени потреби. Советот на Општина Битола донесе одлука  ЈП „Пазари“ да ја прошири својата дејност, да го измени и дополни Статутот на претпријатието со што за сопствени потреби да може да произведува струја. На овој начин „Пазари“ ќе биде и првото општинско јавно претпријатие во државата од оваа дејност кое само ќе произведува струја за покривање на своите потреби.

Директорот на ЈП „Пазари“ –Битола, Владо Атанасовски вели дека панелите ќе бидат поставени на кровот на постоечките настрешници во Градскиот пазар што служат за заштита на тезгите.

Првиот „Пазар на локални производи“ во Битола, денеска ги собра на едно место битолчани да вкусат домашно подготвени пити, гомлезе, вино, разновидна органска храна, традиционални производи, органски спун и креми, а, се готвеше и на лице место и се дегустираше. Најмладите учествуваа во едукативен час како да ја препознаа здравата храна.

Настанот кој се одржа во Новиот пазар е во организација на  „Слоу Фуд-Битола“  во соработка со „ЈП Пазари“Битола а на него учество зедоа петнаесеттина производители.

Домашниот намаз од лешник беше исклучително вкусен и подготвен од вештите раце на готвачот Пеце Клечкаровски од Струга , кој воедно битолчани, посетителите на настанот ги почести и со други свежо подготвени специјалитети.

-Путерот од лешник е мој личен специјалитет, ми дојде идеја да направам напочеток само чоколаден путер со лешник , а потоа креативниот процес еволуираше . „Леска намазот “е различен од сите други, и тоа го препознаа гостите во ресторанот каде што работам , зошто е чист органски, рече Клечкаровски.

Пеце Цветковски од „Вила Дихово“ на пазарот излезе со домашно вино произведено од неговата плантажа.

-Произведувам и нудам домашни производи од нашите плантажи, го практикувам традиционалниот начин на производство на вино, обратно од големите винарии. Конзументите се задоволни и со самата промоција на селскиот туризам кај нас во мојот локал нудам вакво вино. Годишно произведувам од 600-700 литри вино, рече Цветковски.

Со вкусно биено и бело сирење на пазарот настапи Игор Поповски , кој има своја фарма во Дихово.

-Произведувам сирење и кашкавал, работата е доста специфична и те обврзува по цел ден , но граѓаните го ценат квалитетот иако економскиот стандард на луѓето си го прави своето, рече Поповски.

На пазарот можеше да се купи и природна органска козметика, направена во фармацевтска лабораторија во Битола.

-Мајка ми во нашата лабораторија прави различни производи од органски состојки, креми и сапуни со арганово масло и пчелин восок. Тука се вбројува и путерот за тело и мелемот за детска кожа. Нашата идеја беше да направиме нешто природно, а не со хемикалии. Битолчани ги купуваат нашите производи, рече Ангела Пандовска .  

На пазарот децата се едуцираа  и ги тренираа  сетилата за препознавање на храната, а забавата  продолжи со дружба Dj сет на B-boy .

Јавното претпријатие „Пазари“ во соработка со ЈП „Нискоградба“, за првпат по 15 години, спроведоа акција за целосно чистење на канализационата мрежа во градскиот пазар, а исто така надминат е проблемот кој се појавуваше на просторот каде што се поставени тезгите  при секои поголеми врнежи од дожд.

Јавното претпријатие „Пазари“ од Битола заедно со тезгаџиите започна акција за отстранување на конците и ортомите кои висат над главите на продавачите и купувачите. Првата промена е направена на улицата во средишниот дел од пазарот која се наоѓа помеѓу сирењарата и реоните 3 и 5. Понатаму ќе следуваат и други инвестиции со цел битолскиот градски пазар да има што подобри услови за тезгаџиите и купувачите.

Фактура за извршени угостителски услуги во износ од 8750 денари,  на која е запишано дека била за „Комитска забава“ деновиве стасала на адреса на ЈП „ Пазари“-Битола .

На фатурата стои дека услугите се дадени на 21 јули 2017 година во еден од рестораните во Битола, а доаѓа за наплата после речиси десет месеци.

Иако на фактурата не стојат  други податоци сепак сама по себе укажува на тоа дека една партиска забава  сега треба да се плати со пари на јавното претпријатие, односно пари на граѓаните.

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me
© 2020 АПЛА.мк. Сите права се задржани