Webp.net gifmaker

Денес

СДСМ и коалицијата-17 советнички мандати, ВМРО-ДПМНЕ -11, „Поинаку“ -2 советника, и коалицијата на Албанците „За Битола“ -1 советник, ваква е сликата од вчерашното гласање на шестите по ред локални избори…
Битолчани избраа живот во Битола за сите, порача пратеникот од СДСМ, Васко Ковачевски. Тој ги соопшти податоците од аналитичкиот центар на партијата , па од обработени 75 проценти на податоци…
Штама пред општинскиот комитет на ВМРО-ДПМНЕ во Битола. Под клуч е вечерва седиштето на партијата на Никола Груевски во строгиот центар на Битола. Колегите кои се терен велат дека „нема…
Тројца битолчани денеска се приведени и задржани во СВР-Битола,  поврзани со денешното гласање за локалните избори, потврди портпаролот на полицијата, Лефтерија Миленкоска, за апла.мк. Миленкоска , само потврдува дека три…
Гласањето на фер и демократски избори е празник на демократијата. Во политиката, она што е најважно е гласот на народот. Јас сум длабоко убедена дека битолчани денес, слободно, најдемократски ќе…
Повозрасната битолчанка М.И. денес наместо на гласање заврши на лекар откако се засопна на искршените скали кои водеа до гласачкото место во месната заедница „Вељко Влаховиќ“ на улица „Питу Гули“…
Ако не сте ја чуле изреката „се врти како куче на касапница“, погледнете ја само сликата и се ќе ви биде јасно.
Во селото Палсница на пет минути бил прекинат изборниот процес заради давање на помош од едно на друго лице при гласање, соопштија од битолската полиција. Случајот бил регистриран, а потоа…
Со тапани и зурли, денеска напладне беа пречекани гласачите, кои гласаа на двете изборачки места во битолскиот Музеј. Музиката се слушаше  се до Широк Сокак, а свирачите  велат дека овој…
Навреме и без проблеми почна гласањето на шестите по ред локални избори во Битола. Точно во 7 часот отворени се сите 170 гласачки места на кои може да гласаат 83.616…
Битола нема среќа со фонтаните. Старите ги уриваат, а новоизградените ја поплавуваат околината
Битолскиот градоначалник Владимир Талески, кој имаше навика да прави отчети за сработеното, на завршувањето од мандатот не даде отчет дали должи Општина Битола и колку, пренесе порталот sdk.mk. Од општина…
Денеска во Битола почна  жирирањето на Интернационалниот фестивал на аматерски докумeнтaрен филм „Камера 300“, што годинава ќе се одржи  на  27  и 28 oктомври во Битола .
Македонскиот народ со жртви ја плати слободата. Секогаш треба да имаме во предвид дека за оваа слобода што ја имаме денес, дадовме 25 000 жртви, порача Александар Трајковски, претседател на…
Не е тешко да се демантира ВМРО-ДПМНЕ, затоа што тие секогаш кога се во тесно, измислуваат лаги, рече генералниот секретар на СДСМ, Александар Кирацовски, на денешната прес конференција во  Битола.…

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me
© 2020 АПЛА.мк. Сите права се задржани