Webp.net gifmaker

Денес

Мирен и вообичаен ден во Мала Преспа во соседна Грција, каде в недела ќе се потпише договорот меѓу Македонија и Грција за решавање на долгогодишниот спор за името. Мештаните  од…
Протест против  договорот  со Грција  се одржа вечерва на плошадот Магнолија во Битола. Граѓаните  кои дојдоа на протестот изјавија дека не одобруваат промена на уставното име на Македонија
Претседателот на Македонската академија на науките и уметностите (МАНУ), академик Таки Фити, денеска беше промовиран во редовен член на Македонското научно друштво од Битола.
 На  13  јуни во 1943 г,  на денот на отпечатувањето на првиот дел од првата стихозбирка во слободната македонска литературна историја „Македонски народно-ослободителни песни“  во несреќен случај во Лопушник, Кичевско,…
Изградба на фотоволтаична централа со јачина до 500 киловати од сопствени средства, планира ЈП „Стрежево“ од Битола. Станува збор за краткорочна или среднорочна инвестиција, од која претпијатието ќе обезбеди дополнителни…
Битолчанецот Александар Цуцуловски е избран за координатор на СДСМ за Пелагонискиот регион, соопштија од Социјалдемократскиот Сојуз на Македонија. Тој е еден од осумте новоизбрани регионални координатори на СДСМ во Македонија.…
РЕК „Битола“ произведува струја само со еден блок зашто првиот е во ремонт, а вториот од синоќа е надвор од функција. Од ВМРО-ДПМНЕ денес обвинија дека блокот 2 испадна од…
Уникатни фотографии и теренски записи кои се дело на полскиот етнолог Јозеф Обрембски, којшто вршел теренски истражувања во Порече од август 1932 до март 1933, се претставени на изложбата „Поречаните“.…
Националниот парк Пелистер  е меѓу осумте добитници на големи грантови од програмата финансирана од Европската унија за подобрување на управувањето со заштитени подрачја.
Сојузот на училишен спорт, денес им ги додели наградите на најуспешните ученици и екипи од основните и средните училишта во општината, кои во текот на учебната година, спортуваа, се натпреваруваа…
Викендов, од 1-3 Јуни 2018 год на Пелистер се одржа шестата  по ред велосипедска Downihill трка организирана и спроведена од момците од велосипедскиот клуб Extreme Bike Team Bitola. Трасата на…
Денес се навршија седумнаесет години од загинувањето на македонските бранители во близина на селото Гајре за време на конфликтот во 2001 година. Битолчаните Влатко Миленковски, Благојче Силјановски и Пеце Матичевски…
Пороен дожд, грмежи и град најавуваат од Управата за хидрометеоролошки работи во попладневните часови.
Денес во 92-та година од животот почина примариус д-р Димитар Котевски. Погребот ќе биде утре (недела - 03.06) во 13:00 на Светонеделските гробишта. Останките ќе бидат изложени од 9:00 во…
Невреме, со обилни врнежи од дожд и град, го зафати Ресен и Преспа попладнево. Двапати за само еден месец овој регион е погоден од вакво невреме, а се очекуваат големи…

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me
© 2020 АПЛА.мк. Сите права се задржани