Денес

Попладнево поради обилните снежни врнежи, прогласена е забрана за движење на тешки товарни возила на планинските превои Пресека, Буково и Ѓавато, како  и кон граничниот премин Ќафасан. На Буково сообраќајот…
За пет години, поточно во периодот од 2013 до 2017 година Општина Могила од општинските пари потрошила 52 433 евра за кафански сметки, обвини градоначалничката Јасмина Гулевска во соопштението што…
Кривичните пријави што полицијата ги поднесе денес против ЕЛЕМ и петмина поранешни директори од РЕК „Битола“ произлегле од истрагата што била покрената по пријавата на здружението „За нас се работи“,…
Нема да дозволиме гасот да стигне до општина Битола, а во градот да не биде поставена примарната мрежа, рече градоначалничката на Битола, Наташа Петровска на денешната средба со директорот на…
Традиционално, Амбасадата на Руската Федерација во  Македонија, го одбележе Денот на руската дипломатија во Битола. По тој повод амбасадорот на Русија Олег Шчербак, со претставници од локалната самоуправа и други…
Во Битолската библиотека „Св. Климент Охридски“ беше одржана работна средба на в.д. директорите на националните институции Завод и музеј – Битола, д-р Мери Стојанова и НУУБ „Св. Климент Охридски“ -…
Врнежите од снег вечерва предизвикаа проблеми во сообраќајот на некои патни правци, посебно на планиските превои.
Обиколницата над  Битола, која е дел од магистралниот пат Охрид-Битола-Прилеп и натаму не е во функција поради  ново свлечиште, кое се појави, додека се санираше стариот одрон од ридот. Иако…
За поголема безбедност на пешаците и за уредување на пешачките зони во завршна фаза е изградбата на тротоарите и пешачките патеки во населбата Мал Париз во Битола. Оваа фаза е…
Нивото на Црна Река во Пелагонија опаѓа, откако по обилните врнежи од дожд викендов, водата се излеа од коритото на потегот од демирхисатското село Доленци до  крушевски Бучин и ги…
Преспаснките екологисти со петиција која е во тек,  ќе  ја спасуваат  манастирската шума над Јанковец. Бараат  Преспанско-пелагониската епархија да се откаже од сечата  на околу 70 хектари површина, затоа што…
Фирмата „Трансмет“ на Сеад Кочан се откажа од договорот за ископ на јаглен во РЕК „Битола“ и се повлече од претходно добиениот тендер поради неможност да ги исполни обврските за…
Средношколците од медицинското училиште во Битола, второто полугодие го започнаа во сосема поинакви услови од оние во кои дотогаш се одвиваше наставата.  Менаџерскиот тим, со помош на родителите, учениците и…
Митрполитот Преспаснко-пелагониски, г. Петар им порача на жителите од ресенското село Јанковец да соберат 50 или 100 илјади евра, дел од парите што се потребни за обнова на црквата во…
Деноноќно, со жив штит, жителите на ресенското село  Јанковец ќе ја бранат шумата околу мансатирот „Успение на пресвета Богородица“, доколку  Преспаснко пелагониската епрахија ја оставри својата намера за сеча на…

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me
© 2020 АПЛА.мк. Сите права се задржани