Webp.net gifmaker

Денес

Министерството за внатрешни работи на својата веб страница објави фотографија на лице кое е вмешано во нападот на пратеникот Горан Милевски, што се случи пред една недела на плоштадот во…
НУ Универзитетска библиотека „Св.Климент Охридски“ – Битола, Фондацијата „Чекор по чекор“ и „Сумнал“ – Здружение за развој на Ромите заеднички го одбележуваат 2 Април -Светскиот ден на книгите за деца…
Нeвремето во текот на ноќта со врнежи од дожд и силен ветер не предизвика поголеми штети во битолскиот регион. Од Центарот за упаравување со кризи во Битола, за Апла.мк изјавија…
Битолчанецот  Никола Гаговски, е избран за нов претседател на Независниот синдикат на шумската полиција и администрација, на вонредното изборно  собрание што се одржа вчера во Штип. Гаговски работи  во шумската…
Пожар избувнал вечерва покрај патот Битола - Ресен, во близина на битолското село Ротино, откако во текот на денешниот ден во повеќе наврати жителите потпалувале стрништа. 
НУ Универзитетска библиотека „Св.Климент Охридски“ – Битола, Фондацијата „Чекор по чекор“  и „Сумнал“ – Здружение за развој на Ромите заеднички  го одбележуваат 2 Април  -Светскиот ден на книгите за деца  и 8 Април -  Меѓународниот  ден…
Општина Новаци денеска прослави 22 годинa  од своето основање, а Советот одржа свечена седница на која свое обраќање имаше градоначалникот Љубе Кузмановски.
Јавното претпријатие „Македонија пат“ од утре почнува со реализација на проектот за надградба и поправка на коловозот на влезот во Битола од страната на Прилеп.
Со 19 милиони евра државната компанија  Електрани на Македонија, ќе купува помошна механизација за РЕК Битола, за ископ на јаглен. Директорот на ЕЛЕМ,  Драган Миновски, кажа дека денес е распишан…
Поради врнежите од снег на планинскиот премин Ѓавато од 19,20 часот е воведена забрана за тешки товарни возила. 
НУ Универзитетска библиотека „Св.Климент Охридски“и ОУ „Даме Груев“ - Битола го одбележаа Светскиот ден на водата со тоа што учениците и наставникот Митко Јанески поставија упатства за рационално корисење на…
Битолскиот историчар д-р Александар Литовски ја предводи работната група на Министерството за култура за преиспитување на оправданост од постоење на Музејот на ВМРО. Членовите на оваа работна група влегоа во…
Самохраните родители кои имаат ниски примања повеќе нема да плаќаат за градинка, соопштија од Министерството за труд и социјална политика.
Утре ќе има повремени врнежи од дожд, а на планините од снег. Повеќе врнежи ќе има во северозападните делови каде локално ќе наврнат над 15 л/м2, информираат од УХМР. Од…
Следната недела, македонската поп ѕвезда, Каролина Гочева, со два концерта на 27 и 28 март во Битола, ќе го промовира новиот, 9 ти по ред студиски албум „Извор“. По седумте…

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me
© 2021 АПЛА.мк. Сите права се задржани