Webp.net gifmaker

Денес

Утре со почеток во 19:00ч.  во „ Мала Сала “ на НУ Завод и Музеј - Битола ќе се одржи промоција на книгата на Д-р Роберто Трајковски, а со наслов…
Битолската млекарница „Бимилк“ и оваа среда подготви ново изненадување за своите потрошувачи. Вработени од Млекарницата со возило на „Бимилк“ до работните места и домовите на дел од своите потрошувачи во…
Општина Битола денеска ја објави листата на учесници кои добија финансиска поддршка на годинешното издание на БИТ ФЕСТ
Времето денеска е сончево и топло со слаб  ветер од променлив правец, а попладне во западните планински предели можна е појава на  краткотраен дожд и грмежи. Максималната температура е во…
Во организација на мотоклубот Конзули од Битола,  попладнево од плоштадот Магнолија стартуваше 8-та по ред мото-тура низ Битола. Моторџиите по дефилето низ градот, ќе заминат да кампуваат надвор од Битола.
МКЦ – Битола во рамките на својата годишна програма на 12 август 2018 година (недела) со почеток во 19 часот на плоштадот Магнолија во Битола организира јавен настан за одбележување…
Отстранета е бандерата на улицата "Цветан Димов" во битолско Јенимаале, која беше навалена и претставуваше опасност за жителите и сите минувачи, а дел од жиците висеа на улица.
Во тек се градежните активности за санација и реконструкција на полските патишта во населеното место Могила, а во наредниот период ќе бидат реконструирани и полските патишта во 22 села на…
Шлепер се преврти кај клучката на излезот од Битола за Скопје, а според првичните информации едно лице е полесно повредено и е задржано на хируршкото одделение, потврдија за апла.мк од…
Непознати сторители подметнале поажр во нива во атарот на Могила, при што опжарени се 1500 бали сено и слама во сопственост на семејството на градоначалничката Јасмина Гулевска. Настаот се случил…
Вработената која утрово околу 11 часот падна од балкон во старскиот дом „Сју Рајдер“ во Битола по извршени прегледи попладнево е пуштена на домашно лекување, потврдија за апла.мк од оваа…
Кон крајот на денешниот ден следи постепено стабилизирање на времето, а ќе дува слаб до умерен североисточен ветер, поизразен во северните делови. Утре ќе има услови за краткотраен дожд во…
Градежните активности за изградба на водоводна и канализациона мрежа во село Лавци и Брусничко лавчанската населба се во полн ек, а со реализација на оваа инвестиција од 20 милиони денари, …
За првпат по повеќе од десет години, ресенската локална власт заедно со претставници од Сојузот на борците од Ресен, ја чествуваа годишнината од Преспанското советување на ЦК на КПМ на…
Од 13 август магнетната резонанца во Клиничката болница во Битола ќе работи 24 часа секој работен ден, поточно до полноќ со пацинети закажани преку „Мој термин“, а потоа со лица…

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me
© 2021 АПЛА.мк. Сите права се задржани