Webp.net gifmaker

Денес

Заменик градоначалникот на Париз, Кристоф Најдовски, кој по потекло е битолчанец, но роден е и живее во Париз, оствари средба со градоначалничката на Битола, Наташа Петровска. Најдовски во Париз е…
Битолската актерка Соња Михајлова ја доби наградата за најдобра женска улога на 17-то издание на Фестивалот на античка драма „Стоби“. Жирито составено од Николај Круглов режисер од Русија, Мето Јовановски…
Градоначалниците на општините Новаци и Могила, Љубе Кузманоски и Јасмина Гулевска се во работна посета во градот Ајдин во Република Турција. Официјалната посета се реализира на покана на градоначалничката на…
Крсте Петков Мисирков е роден на 18 ноември 1874 година во село Постол, Ениџевардарско, Егејски дел на Македонија.
На денешен ден - 26 јули  во 1946 година во Ениџе-Вардар, Егејски дел на Македонија, е убиена Ирина ГИНОВА-Мирка, припадник на македонското националноослободително и грчкото комунистичко движење и учесник во…
Променливо облачно и нестабилно време, со поројни врни и грмежи, слично на денешното, метеоролозите најавуваат и за утре.
По 75 дневен капитален ремонт, првиот блок во РЕК-Битола, од денеска повторно е ставен во функција, информираат од комбинатот.
Шпанци, Кипарци, Грци, Срби, Полјаци, Хрвати, шаренило од фолклорни ансамбли ќе настапат на годинешното 48 издание на Републичкиот фестивал на народни песни и игри „Илинденски денови“ кој од 28 јули…
И покрај напорите на Општина Битола за надминување на проблемите, училиштата во општината се во незавидната финансиска состојба, се огласи денес преку писмено соопштение градоначалничката Наташа Петровска. Таа соопшти дека…
Советот на Општина  Новаци   донесе одлука  секое прваче во Општина Новаци  кое ќе се запише во ОУ ,,Славко Лумбарковски" и подрачните училишта  ќе добие  по 4.000 денари на почетокот на учебната 2018 година. ,,Овој  надоместок  е со…
Клиничката болница од Битола со сопствени средства набави нов ткивен процесор на Одделот за патологија. Ткивниот процесор е апарат со кој автоматски се обработува ткивен материјал, при тоа се скратува…
Актерката од Народниот театар во Битола, Маја Андоновска Илијевски, од денеска е нов директор на Центарот за култура.
Екипи на Службата за техничка сигурност при АД ЕЛЕМ, Подружница РЕК Битола од синоќа во 19 часот, со едно противпожарно возило се активно вклучени во ставањето под контрола на пожарот…
Комплексот згради „Стара болница“ е едно од ретките маала во Битола  каде се уште може да се слушне детски џагор. Децата кои живеат тука може да се видат како играат…
Денес се навршуваат 76 години од смртта  на Ѓорѓи Наумов, Блаже Рогозинаро и Кочо Десано, кои од бугарскиот фашистички окупатор биле осудени на смрт со бесење, а пресудите биле извршени…

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me
© 2021 АПЛА.мк. Сите права се задржани