Webp.net gifmaker

Денес

Ревизорскиот извештај за финансиското работење на ЈП „Нискоградба“ ја потврди загубата од 32 милиони денари на ова јавно претпријатие за 2017 година. Управниот одбор во март годинава не ја усвои…
Повеќе од 60 деца од Танцовиот- спортски клуб „Експоуз“ од Битола настапија со свој незаборавен танцов хепенинг во рамките на Културно-забавно лето во Новаци. Танцовиот хепенинг "Експоуз танцува и Новаци…
Нов борер за операционата сала на Одделението за ортопедска хирургија и травматологија набави менаџерскиот тим на Клиничката болница од Битола со сопствени средства. Новиот борер за работа веќе пристигна на…
Транспарентно трошење на парите за Битфест, бесплатниот превоз на ученици, програма за одбележување на значајни настани и истакнати личности  со спомен обележја беа дел од барањата  на советниците да се…
Одлучил стручната пракса како дипломиран електроинженер да ја мине во РЕК „Битола“, иако имал шанса да избере престој во други европски земји. Германецот Себастијан Ох од Нинберг, дипломец на Универзитетот…
Во јуни ни еден ден немало пречекорување на среднодневните гранични вредности на ПМ 10 честичките во воздухот во Битола, покажуваат резултатите од мерењата објавени на интернет страницата на Министерството за…
Членови на ВМРО-ДПМНЕ во Битола, вечерва  во седиштето на партијата прославија 28 години Општински комитет  Битола. -Никогаш не е доста и никогаш не е доволно кога човек сака искрено и…
На денешен ден, 17 јули во  2016 година во Скопје, починал Трајче ГРУЈОСКИ, припадник на македонското националноослободително и комунистичко движење и учесник во Антифашистичката војна во Вардарскиот дел на Македонија.…
Битолската пожарна ќе се поднови со 16 дишни апарати, 42 специјални комбинезони за гаснење пожар на отворен простор, комплет со пожарникарски ракавици и чизми. Опремата се набавува во рамки на…
Нормализиран е сообраќајот на регионалниот пат Битола - Демир Хисар кај селото Лисолај каде се случи сообраќајна незгода во која загина едно лице.
Камион кој пренесува огревно дрво денеска се движеше по битолски Широк Сокак. Влезе во пешачката зона од локацијата„ Камен мост“, а откако ги растовари дрвата, излезе кај Офицерски дом. Камионот…
Во соработка со Сојуз на Борци од НОАВМ - Општински Одбор Битола во рамките на Битфест ќе се одржи промоција на книгата „ Нашето националистичко пијанство “ од Александар Литовски.…
Во рамките на Битолското културно лето „Бит Фест“, во Културниот центар Магаза, беше отворена изложбата на копаничарското ателје „Пердика“.
Во Концертната сала на НУ ЗМГ, во рамките на Битолското културно лето се одржа Концерт на Младинскиот и мешаниот хор при КУД „Стив Наумов“ Битола. На програмата беа изведени дела…
Невремето што попладнево околу 15 часот повторно  ја зафати Преспа, со дожд и град со големина на орев, ги дотолчи јаболката  во преспанските овоштарници. 

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me
© 2021 АПЛА.мк. Сите права се задржани