Денес

Од Европската унија стигнаа добри вести за нашата Македонија. Имаме чиста препорака за почетокот на преговорите за полноправно членство на Република Македонија во ЕУ, вели во честитката Александар Кирацовски од…
Започна реконструкцијата на делот од Булеварот „Први Мај“ кај старата битолска чаршија. Градежните активности се одвиваат на потегот од мостот кај Безистенот до Ленски мост. При зафатот се остранува старата…
На 17 април 2004 година во Скопје почина најмладиот народен херој во цела некогашна Социјалистичка Федеративна Република Југославија (СФРЈ), ФАНА КОЧОВСКА-ЦВЕТКОВИЌ.
Првата влада на Македонија  е избрана на 16 април 1945 година, на Третото заседание на АСНОМ. Со нејзиното формирање, таа ги презема извршните ингеренции на дотогашниот Президиум на АСНОМ .…
Камерниот оркестар на Битола најавува уште еден спектакуларен настан со наслов "Broadway во Битола", кој ќе се одржи на 22 април.
Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и поранешен директор на ЕЛЕМ, Христијан Мицкоски, за обвинувањата на првиот човек на Електрани на Македонија, Драган Миновски, се огласи преку својот ФБ профил. Тој напиша дека…
Митрополитот Преспаснко - пелагониски г. Петар денеска се појави во манастритот „Св. Архагел Михаил“ во прилепски Варош каде одржа боголсужба и рече дека во средата кога беше задржан на скопскиот…
Денеска на новото рочиште за случајот „Транспортер“ во Основен суд Скопје 1, адвокатот на главниот обвинет, поранешниот градоначалник на Битола, Владимир Талески, побара изземање на судечкиот совет. Со тоа, уште…
Полицијата поднесе кривична пријава против ексградоначалникот на Прилеп, Марјан Ристески за злоупотреба на службената положба. Тој се сомничи дека во својство на одговорно лице, градоначалник на општината  му овозможил на…
Во Кривичниот суд-Скопје  денеска треба да се одржи ново рочиште за случајот на Специјалното јавно обвинителство „Транспортер“. Во овој случај обвинети се поранешниот градоначалник на Битола, Владимир Талески и уште…
По повод одбележувањето на 23 април, Светскиот ден на книгата и авторските права , Националната установа Универзитеска библиотека „Св.Климент Охридски“ – Битола и Здружение на уметници ракотворци на Македонски ракотворби…
Учениците од Основното училиште „Елпида Караманди“ од Битола денес во Пациото на битолскиот Завод и музеј твореа под инспирација и во присуство на битолски уметници. Работилницата “Учениците творат заедно со…
Полицијата го утврди идентитетот на разбојникот кој вчеравечер прво извршил разбојништво и кражба во колонијална продавница во Битола, а подоцна во престрелка со припадници на полицијата бил ранет и пренесен…
Нема повеќе учење во сабота, нема повеќе пренатрупани одделенија, часовите за основните се ограничуваат според возраста, неработни денови за наставниците за време на зимскиот распуст се само дел од измените…
Едно лице е повредено во сообраќајната незгода што попладнево се случи во близина на кукуречанската клучка. При судир на камион, сопственост на "Македонија пат"  и автомобил марка "форд ескорд", со…

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me
© 2021 АПЛА.мк. Сите права се задржани