Денес

Со оглед на неповолната временска состојба и минусните температури, Министерството за труд и социјална политика апелира до граѓаните да пријават случаи со бездомни лица во Црвениот крст и во центрите…
Сообраќајот на државните патишта се одвива по влажни коловози со остатоци од кашест снег, а забрана за движење на тешки товарни возила има на патните правци Маврово-Дебар, Стража-Кичево и на…
Сообраќајот на државните патишта се одвива тековно по влажни коловози. На сите сообраќајни патни правци во државава се забележуваат врнежи од ситен снег.
Од утре Македонија ќе биде под влијание  на многу студена и влажна воздушна маса, што ќе услови заладување и врнежи од снег во целава земја, а од вторник температурите ќе…
Во Кривичниот суд во Скопје, денеска почна главната расправа по предметот „Транспортер“ каде обвинети се поранешниот градоначалник на Битола Владимир Талески и уште 20 лица за злоупотреба на службената положба.
Националната установа Универзитетска библиотека „Св.Климент Охридски“ – Битола во соработка со  ОУ „Даме Груев“ – Битола денеска го одбележа Меѓународниот ден на мајчиниот јазик.
Се интензивираат судските рочишта за екс градоначалникот на Битола Владимир Талески. Оваа недела Талески има две судски рочишта за два одделни предмети, едниот во битолскиот суд, а другиот во Скопје.…
Во завршна фаза е тендерската документација за купување на сопствена механизација за ископ на јаглен во РЕК Битола со што ќе се елиминира или ќе се сведе на минимум ангажирањето…
Битолскиот Здравствен дом од денеска и официјлано  го носи името на познатиот еврејски лекар  и голем хуманист, Хаим Абреванел, коијживеел и работел во Битола до 1963 година.  Абреванел бил  и…
Не  е потребен коментар за овие фотографии напаравени денеска во ски центарот Ниже Поле, тие се уште една потврда за нашата (не)култура и недостигот на елементарни хигиенски навики, но  зборуваат …
Министерството за култура и одобрило 2 милиони денари на Општина Битола за битолското културно лето „Битфест“ -2018. Во годинешната програма за култура под ставката -интердисциплинарни проекти,  стои дека општината побарала…
По објавениот статус на ФБ профилот на Планинарското друштво „Трансверзалец“ во кој ги повикаа планинарите да се воздржат од изјави во врска со трагичниот настан на Кајмакчалан се до објавување…
Врнежите од снег попладнево предизвикаа проблеми во сообраќајот на повеќе патни правци, а во моментот според известувањето од АМСМ, во целосен прекин е сообраќајот на патот Битола-Ресен.   АМСМ  известува…
Попладнево поради обилните снежни врнежи, прогласена е забрана за движење на тешки товарни возила на планинските превои Пресека, Буково и Ѓавато, како  и кон граничниот премин Ќафасан. На Буково сообраќајот…
За пет години, поточно во периодот од 2013 до 2017 година Општина Могила од општинските пари потрошила 52 433 евра за кафански сметки, обвини градоначалничката Јасмина Гулевска во соопштението што…

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me
© 2021 АПЛА.мк. Сите права се задржани