Денес

Камион кој пренесува огревно дрво денеска се движеше по битолски Широк Сокак. Влезе во пешачката зона од локацијата„ Камен мост“, а откако ги растовари дрвата, излезе кај Офицерски дом. Камионот…
Во соработка со Сојуз на Борци од НОАВМ - Општински Одбор Битола во рамките на Битфест ќе се одржи промоција на книгата „ Нашето националистичко пијанство “ од Александар Литовски.…
Во рамките на Битолското културно лето „Бит Фест“, во Културниот центар Магаза, беше отворена изложбата на копаничарското ателје „Пердика“.
Во Концертната сала на НУ ЗМГ, во рамките на Битолското културно лето се одржа Концерт на Младинскиот и мешаниот хор при КУД „Стив Наумов“ Битола. На програмата беа изведени дела…
Невремето што попладнево околу 15 часот повторно  ја зафати Преспа, со дожд и град со големина на орев, ги дотолчи јаболката  во преспанските овоштарници. 
Во Пациото на ЗМГ се одржа концерт на светскиот оркестар на Џејмс Џез (ЈМ JWO). Настапот на Бит Фест е дел од европската турнеја на Светскиот оркестар на џезот, во чии…
Малолетници во алкохолиизрана состојба возејќи со огромна брзина со скутер по битолското шеталиште, прегазија куче кое мирно спиело, објави на својата ФБ страницата Здружението за заштита на животните „Мали херои“…
Во Изложбениот салон на Завод, музеј и галерија Битола се бараше место повеќе за концертот на француска класична музика, на кој во саботата настапија Фредерик Легранд на виолончело, Марко Поп…
  Во НУУБ „Свети Климент Охридски“ се одржа настанот насловен „Слемирај – креирај“. Станува збор за серија од работилници за слем поезија, каде учесниците имаат можност да научат за значењето…
НА ДЕНЕШЕН ДЕН, 8 јули во 1943 година во Битола е убиен Трајче МАГЛОВСКИ, припадник на македонското националноослободително и комунистичко движење и учесник во Антифашистичката војна во Вардарскиот дел на…
Невремето што попладнево зафати делови од Пелагонија, предизвика големи штети врз земјоделските посеви, посебно во село Српци и неговата околина, каде врнеше град со големина на орев. Оштетувања најмногу има…
Во Кафе бар „Радост“, како дел од програмата на Битолското културно лето се одржа фестивалот за литература и аудио визуелни уметности „300 работи 300“. Дел од вчерашната програма беше презентацијата…
Во НУ Завод и музеј се одржа концертот насловен „Романсијада“ – вечер со руски романси. Публиката уживаше во изведбите на  Катица Мишевска од класата на проф. М-р Весна Гиновска –Илкова,…
Битолскиот камерен оркестар и овојпат ги надмина очекувањата на многубројната публика за време на „Рок симфонијата“ која се одржа синоќа на ракометното игралиште во Битола, во рамките на програмата на…
Со музички спектакл на Анета и група „Молика“ вечерва од 21 часот во дворот на општинската зграда свечено ќе биде отворено Културното- забавно лето во општина Новаци. Во следните два…

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me
© 2021 АПЛА.мк. Сите права се задржани