Денес

Дали напуштеното бебе  оставено пред вратите на Домот за доeнчиња и мали деца во Битола е родено во болницата во Охрид? Истрагата се проширува, велат од полицијата, откако веќе се…
Само од Битола, повеќе од 50 млади луѓе студираат во Словенија. Ова е знак на пријателство помеѓу двете држави, како и потврда за довербата  на македонската младина во Словенија, беше…
Во осумте фестивалски денови на „Битола Шекспир фестивалот“ во Битола присуствуваа околу 400 уметници од Казакстан, Израел, Полска, Романија, Црна Гора и Македонија. Над 2000 -на публика ги проследи 12…
Љубителите на култниот бенд ЕКВ и рок музиката вчера имаа можност да уживаат во мултимедијалниот настан „60 години од раѓањето на Милан Младеновиќ- како и понатаму да е тука“ што…
Продолжува работната акција насловена како „Сите за Копанки, Копанки за сите“ со цел обнова на планинарскиот дом што изгоре пред пет години. Планинарско-спортскиот клуб „Пелистер“ кој ја отпочна иницијативата за…
Деновиве се навршуваат 60 години откако група битолски ентузијасти ги направија првите обиди за прием на телевизиска програма во Македонија, на врвот Пелистер, на планината Баба, со што битолчани имаа…
Култниот белградски алтернативен рок бенд „С.А.Р.С.“ го преполна плоштадот Гоце Делчев во Битола. Публиката ужива во нивните хитови. Бендот настапи вечерва во рамки на 17-то издание на фестивалот „Битола отворен…
Заврши првиот дел од проектот за подобрување на состојбата со снабдување на електрична енергија на ромското население во населбата Баир. Инвестирани се 2,5 милиони денари, при што се поставени нови…
Битола е подготвена за големиот  музички концерт што ќе се одржи утре вечер  под отворено небо, на плоштадот Гоце Делчев со почеток во 21.00 часот. Бендовите “С.А.Р.С”, „THE PRODIGY live…
Времтот денеска е облачно и свежо со врнежи од дожд, кои попладнево и во текот на ноќта ќе бидат пообилни и поинтензивни, а ќе дува умерен северен ветер, најавуваат од…
Младински предизвик на фестивалот „Битола отворен град 2018“. Битолчани имаат можност да освојат три бесплатни влезници за познатиот европски музички фестивал EXIT 2018 што од  12 до 15 јули се одржува…
Центарот за стратегиски истражувања на МАНУ и Македонско научно друштво-Битола денес потпишаа меморандум за научна соработка во областа на науките и уметностите.
Во четврток на 28 јуни ќе се спроведе вториот уписен рок за учениците во средните училишта каде останаа  слободни места по првиот упис кој беше на 18 и 19 јуни.…
Експерти од Словенија  ќе ја обучуваат   администрацијата во општина Битола како подобро да се користат средствата од европските фондови. Ова на денешната средба го договириле Амбасадорот на Република Словенија, Милан…
Испраќањето на картички по пошта се враќа во мода барем кога се во прашање уметниците. Доказ за тоа е изложбата на поштенски мејл арт картички пред Офицерскиот дом во Битола…

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me
© 2021 АПЛА.мк. Сите права се задржани