Денес

Здружението за меѓународна младинска соработка Интерактив од Битола заедно со своите членови и волонтери како и соработниците и поддржувачите го одбележаа 1. роденден во амбиентот на кафе Бар Чаршија. Интерактив…
Нa  денешене ден, 22 јуни во 1943 година, во село Лавци, Битолско е убиен Панде ЈОВЧЕВСКИ-Кајзеро, припадник на македонското националноослободително и комунистичко движење и учесник во Антифашистичката војна во Вардарскиот…
Штандови со постелнина и штандови со книги се поставени денеска на плошадот Магнолија во Битола.
Ударните дупки на коловозите низ градот, кои неодмна беа пополнети со песок, деновиве се асфалтираат.
Руската принцеза Александра Наришкина ја водела руската болница во реонот на мариовското село Скочивир за време на Солунскиот фронт. Ова е запишано на информативните паноа прикачени крај селото кои содржат…
Во  Битола краткотраен пороен дожд и темни облаци. Во исто време, на запад, сонце на заоѓање го грее Потпелистерието
Од кредитот за изградба на улици во поранешната касарна што го подигна бившата локална власт во висина од 2 и пол милиони евра, сега останале пари, па новата локална власт…
До крајот на летово АД ЕЛЕМ ќе поднесе барање за добивање А-интегрирана еколошка дозвола за РЕК Битола, најави денеска генералниот директор на Електрани на Македонија, Драган Миновски.
Советниците од опозициската ВМРО-ДПМНЕ со коалиционите партнери, ја напуштија денешната седницата на Совет, изразувајќи го револтот од договорот за промена на името.
Општина Битола преку соопштение ги демантира гласините што се појавија во јавноста последниве денови, дека постои иницијатива за измена на ДУП поради изградба камп на бегалци и ги оценува како…
Под влијание на циклонот Силвија, битолскиот регион вечерва го зафати големо невреме проследено со силен дожд и грмежи, а метеоролозите  најавуваат дека нестабилно време ќе има до крајот на неделата.
Агенцијата за заштита и спасување во соработка со Општина Новаци организира практична вежба за гаснење пожар на отворен простор. Вежбата се одржува во Старавина, Мариово. Започна во саботата и трае…
Министрите за надворешни работи на Македонија и на Грција го потпишаа договорот за името. Премиерот Зоран Заев рече дека со договорот „поместивме планини“. Посредникот Метју Нимиц рече дека спогодбата е…
Мирен и вообичаен ден во Мала Преспа во соседна Грција, каде в недела ќе се потпише договорот меѓу Македонија и Грција за решавање на долгогодишниот спор за името. Мештаните  од…
Протест против  договорот  со Грција  се одржа вечерва на плошадот Магнолија во Битола. Граѓаните  кои дојдоа на протестот изјавија дека не одобруваат промена на уставното име на Македонија

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me
© 2021 АПЛА.мк. Сите права се задржани