Денес

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, вечер во 20 часот во Општинскиот комитет на партијата во Битола, ќе оствари средба со членството и други симпатизери од градот и околината. Неговата посета…
Извршниот директор на Регионалниот Центар за животна средина за Централна и Источна Европа со седиште во Будимпешта (РЕЦ), Михаил Димовски и директорот на АД ЕЛЕМ, Подружница РЕК Битола, Васко Ковачевски…
Неколку години,  додека трае изградбата на станбените згради во поранешната касарна во Битола, градежниот шут и ѓубрето се депонираше по ќошеви и места кои го нагрдуваат просторот, без притоа да…
Со агресивни кампањи за подигање на јавната свест на граѓаните за чиста животна средина, можеме да ја промениме сликата за Македонија која е се позгадена, вели Зоран Георгиев, претседателот на…
Зголемено производство на електрична енергија во најголемиот производител на струја во државата, РЕК Битола,  и стабилен електроенергетски систем најавија денеска од Државните електрани. Од таму велат дека на 10 мај…
Започнаа активностите околу реконструкцијата  на регионалниот патен правец Битола-Новаци-РЕК со вкупна должина од 12 километри Инвестицијата изнесува  61 милион денари, средства обезбедени од буџетот на ЈП за државни патишта. Целиот…
Најстарата противпожарна единица на Балканот, битолската, одбележа 182 години од своето постоење. На свеченоста присуствуваа делегација  од  Конзулатот на Република  Бугарија во Битола, претставници на МВР, на Црвениот крст,  советници …
Македонско научно друштво-Битола во Универзитетската библиотека „Св. Климент Охридски“ приреди промоција на книгата „Современ менаџмент на системот за заштита и спасување“ чиј автор е д-р Менде Солунчевски, професор на Воената…
Претседателот на ракометната федерација на Македонија, Живко Мукаетов, генералниот секретар на РФМ, Филип Милошевски и директорот на Агенцијата за млади и спорт, Дарко Каевски, денес, пред почетокот на ракометниот куп…
Меморандум за соработка помеѓу Општина Битола и Младинскиот културен центар беше потпишан денеска, а МКЦ имаше презентација на иницијативата за формирање на Локален совет за волонтерство. Оваа иницијатива е дел…
Техничкото училиште од Битола и компанијата ДОО Логинг електроникс –Скопје потпишаа меморандум за соработка поврзана  со едукацијата  на учениците од ова средно училиште.  Меморандумот го потпишаа Златко Крстевски, генерален менаџер…
Битолската полиција излезе со препораки и совети до матурантите за безбедно прославување на матурските забави
Битолчанката Симеона Стерјева од Основното училиште „Гоце Делчев“ е единствената ученичка од Македонија која успеа да се пласира меѓу победниците на светскиот натпревар по англиски јазик „Hippo 2018“ што деновиве…
Францускиот амбасадор Кристиан Тимоние при денешната посета на Општина Новаци рече дека тука има спомени кои му лежат на срце и дека чувствува оти ова место има дел и од…
Новиот  локален лидер на ВМРО-ДПМНЕ во Битола, Иванчо Тошевски го избра тимот со кој ќе работи во следните години. Формиран  е  новиот општински комитет на ВМРО- ДПМНЕ во Битола и…

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me
© 2021 АПЛА.мк. Сите права се задржани