Денес

Монодрамите вообичаено не привлекуваат многу публика, но тоа не е случај со претставата „Ќиро“ на познатиот хрватски актер и шоумен Тарик Филиповиќ, познат во јавноста по водителската улога на хрватскиот…
Во ценатрот на Љубљана, Република Словенија , вчера се одржа презентација на посебностите на нашата држава на која учество зедоа неколку македонски културни и фолклорни друштва кои функционираат во Република…
На Изборното собрание на Македонско-турското здружение ''Мустафа Кемал Ататурк'' од Битола, Шенол Мемиш го доби четвртиот претседателски мандат.
Учениците од Државното музичко училиште во соработка со Американското катче на Саемот за креативци успеаја од овошје и цвеќиња да создадат музика. Овошките и цветовите ги поврзаа со алуминиумска фолија…
При денешната работна посета на Битола, одговарајќи на новинарско прашање околу преговорите за името меѓу Македонија и Грција, премиерот Зоран Заев, рече дека се надева на решение пред ЕУ самитот…
Земјоделството е најперспективната гранка во македонската економија, беше речено на прославата на стогодишниот јубилеј од производството на првиот трактор „Џон Дир“. Домаќини на настанот кој се одржа на спортскиот аеродром…
Здружението КОНТИНУУМ-Битола го реализираше вториот дел од обуките за професионален развој на наставниците и стручните соработници во ОУ „Славко Лумбарковски“ во Новаци. Проектот е во рамките на годишната програма за…
Силно невреме со врнежи од град со големина на орев ја зафати Преспа попладнево. Се очекуваат големи штети кај јаболкниците. „Невремето ги зафати селата што гравитираат околу Ресен, и тоа…
ЈКП „Водовод“ им дава  можност на граѓаните  кои имаат заостанат долг за вода и тоа по основ  на тужени и редовни сметки  да го платaт на рати без камата. Временската…
Делагации на Сојузот на борци, локалната самоуправа и Славјанскиот универзитет, денеска го одбележаа Денот на победата над фашизмот и се поклонија пред споменикот на НОАВ на плоштадот „Гоце Делчев“ во…
 ЈКП„Водовод“ Битола ги известува корисниците на вода дека сметките и фактурите за потрошена вода можат да ги плаќаат покрај на шалтерите на Македонска пошта, на благајната на ЈКП„Водовод“ Битола, интернет…
Триесетина осмооделенци од основните училишта во Битола се вклучија во акцијата „Моето прво парче“ преку која се запознаваат со вештините на иглата и конецот. Тие учат подетално како да ракуваат…
Олга Николовска  е самохрана мајка на 19 годишна студентка. Досега била подложена на повеќе од 20 операции. Моментално се наоѓа во Аџибадем Систина, каде и беше отстранет тумор од 'рбетот.
Со голем број активности и настани, кои започнаа на 20 април и ќе траат до 9 мај, СОУ „Таки Даскало“-Битола, го одбележува својот патрон празник.   Централната манифестација ќе се…
На локалниот пат Битола – Буково, започна чистењето на каналската мрежа за атмосферско одводнување, кое се врши во вкупна должина од 2400 метри, односно по 1200 метри од секоја страна…

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me
© 2021 АПЛА.мк. Сите права се задржани