Денес

Во изборната кампања за претстојните локлани избори, ВМРО-ДПМНЕ во Битола, најавува нови инвестиции во битолските основни и средни училишта, но не ги споменуваат долговите во кои со години тонат училиштата,…
Светиот Некатриј -заштитникот на Битола не доби храм во својот град, иако битолскиот градоначалник Владимир Талески тоа го вети пред четири години. Ветувањето дека во срцето на градот ќе никне…
Битолскиот градоначалник, Владимир Талески, неколку години назад не собра храброст да се појави пред  Советот на Општина Битола и да даде отчет пред советниците, како се трошат парите на битотолчани.…
Кандидатката за градоначалник од СДСМ, Наташа Петровска, вчера и практично ја покажа својата заложба за почиста Битола. Таа на велосипед им се приклучи на граѓаните учесници во вело турата низ…
Ниту во стратегијата за реформи на правосудниот систем, ниту во извештајот на Прибе, не се препорачува генерален реизбор на судиите, туку се препорачува евентуално доколку некои судиите пограшиле и ја…
Без говорница и бина, на неформална средба со  битолски дијалект, на која  се зборуваше за најгорливите проблеми на битолчани, и се нудеа конкретни решенија и проекти. Вака звучеше вечерва свечената…
Законот за работни односи, даноците, царините , живитната средина и Законот за заштита при работа, се посочени како проблеми во работата на малите и средни претпријатија и не само тоа…
Делегација на АД „ Македонска пошта“ предводена од генералниот директор Фадис Реџепи престојува во Љубљана  во Словенија во работна посета. Потпишан е меморандум за соработка помеѓу„ Македонска пошта“ и „Словенечка…
Вчерва во 20.30 часот на плоштадот Магнолија, Социјалдемократскиот сојуз и коалиционите партнери ќе одржат голем народен митинг со кој ја започнуваат  изборната кампања токму од Битола.
Ќе успее ли актуелната Влада да го заврши проектот за изградба на пруга од Битола до Кремница во должина од 17 километри, што во повеќе изборни циклуси, локални и парламентарни,…
Дејан Трајковски од Битола има 26 години, магистер е по правни науки и е невработен. Четири години е активен барател на работа,  но со досегашните мерки за вработување не успел…
Tрки со автомобили и мотори на поголемите сообраќајници во Битола, во доцните вечерни часови, со години ги вознемируваат битолчани. Граѓаните кои не можат да спијат навечер од силанта бучава и…
Битолчанец самиот си поставил аларм да му ја штити куќата, а тој заминал во странство. При невреме или прекин на електричната струја алармот се вклучувал и свирел со часови, понекогаш…

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me
© 2021 АПЛА.мк. Сите права се задржани