Webp.net gifmaker

Битола со денови приклештена од магла

Јануари 16, 2020

Неколку дена Битола е притисната од магла поради што и дневната температура останува околу нула степани. Покрај маглата има и значителна ниска облачност, а темературата во ноќните часови паѓа до минус пет степени. Својствено, во услови на магла и загадувањето на воздухот е зголемено, зашто маглената капа не дозволува проветрување. Според интернет страницата на Министерството за животна средина во Битола зголемени се концентрациите на ПМ10 и ПМ 2,5 честички.

Ж.З. 

Сподели

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me
© 2020 АПЛА.мк. Сите права се задржани