Webp.net gifmaker

Добитничката на Гран При на „Монмартр“ Марија Дима има битолско потекло

Мај 23, 2020

17 годишната Мариа Дима од Букурешт, Романија, добитничка на највисоката награда на „Мал битолски Монмартр“ има битолско потекло, велат организаторите на фестивалот.

Поради пандемијата со КОВИД-19, таа не можеше да дојде во Битола и да си ја подигне наградата, па ќе му биле испратена преку Романскиот конзулат и Амбасадата.

Инаку, Дима слика од мали нозе, а во просториите на Детското ликовно студио „Св. Кирил и Методиј“ изложени се петнаесетина нејзини цртежи, кои изобилуваат со случки од секојдневието, пејсажи, живот во село. Но, посебно место со својата убвавина заземаат цртежите на кои ја насликала битолската архитектура. На една од творбите изнесени се нејзините импресии од некое претходно гостување на „Монмартр“, па покрај насобраните гости е насликан и творецот на фестивалот , Коста Хаџи Антоновски.

Ж.З.

               

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me
© 2019 АПЛА.мк. Сите права се задржани