Webp.net gifmaker

25 годишниот полицаец Енвер Тоска од Битола, осуден е на 18 години затвор за свирепото убиство на 36 годишниот битолчанец Бекир Алили, што се случи лани во септември во близина на прилепското село Беловодица. Кривичниот совет на Основниот суд во Прилеп, одлуката ја објави денеска, по рочиштето кое почна и заврши вчера, откако Тоска пред судот ја призна вината за убиството.  

Енвер Тоска 25 годишен полицаец од Битола, денеска  во прилепскиот Основен суд  го призна свирепото убиство на 36 годишниот битолчанец  Бекир Алили, што се случи лани во септември во близина на прилепското село Беловодица. Ова за апла.мк го потврди и адвокатот на Тоска, Васко Георгиев.

Бекир Алили (36) кој во петокот беше убиен на свиреп начин во прилепско Беловодица, денеска беше погребан на селските гробишта во негвотот родно село Јеловјане, тетовско. Жителите и неговите роднини, излегоа на мирен протест пред погребот, да го изразат својот револт, затоа што полицаец, еден од оние кои треба да ги штитат граѓаните, е осмничен за убиството на Бекир.

Притвор од  30 дена му е одреден  на 23 годишниот полицаец од Битола, Енвер Т., откако попладнево прилепската полиција до Основното јавно обвинителство поднесе кривична пријава поради основи на сомнение за извршено убиство. Иако полицаецот при распитот во полиција го признал делото, дури и во детали опишал како го извршил, сепак на сослушувањето пред јавeн обвинител се бранел со молчење.

Четириесет и седум годишниот О.М. жител на село Долно Агларци, битолско, вчера на улицата „Иван Милутиновиќ“ во Битола, се обидел да го потпали ѓубрето во еден од контејнерите, фрлајќи запалена хартија во него.

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me
© 2020 АПЛА.мк. Сите права се задржани