Webp.net gifmaker

Денес

Жетвата на пченица е на самиот крај, ожниени се близу 68 илјади хектари со лебно жито. Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Трајан Димковски денска беше меѓу земјоделците во пелагониското…
На локации во Битола и нејзината околина и во главниот град деновиве се одвива снимањето на првиот македонски филм снимен на турски јазик со работен наслов „Најтешкото нешто“ во режија…
Мерната станица на платформата Земи здив  во месноста Бадембалари, денеска попладне покажа високи концентрации на штетни честички во амбиенталниот воздух. Со помош на жителите  од Бадембалари, кои направија фотографии и…
Драган Видановски е нов директор на рудници во РЕК-Битола, додека за директор на производство е назначен Стевче Божиновски.
Македонската песна „Море сокол пие“ маестрално прозвучи од гитарите на виртуозите Влатко Стефановски и Мирослав Тадиќ на концертот во Хераклеја. Беа придружувани од позната виолинистка од Лос Анџелес. 
Два земјотреси за само неколку минути беа регистирани во Корча, Албанија Првиот беше во 16, 21 часот со јачина од 4.4 степени според Рихтер, на длабочина од 10 километри, 124км…
Во присуство на премиерот Зоран Заев, директорот на  Агенцијата за финансиска подршка на руралниот развој Никола Бабовски и градоначалничката Наташа Петровска потпишаа договор за капитални инвестиции преку Програмата за рурален развој. Преку…
Во рамки на Културно-забавното Лето -Новаци 2019 во дворот на општината во Новаци се одржа 5-тиот културен настан “Разиграна општина Новаци”.

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me
© 2020 АПЛА.мк. Сите права се задржани