Webp.net gifmaker

Денес

Женска обредна поворка „Водичарки“ од селото Беранци прогласена  е за културно наследство од особено значење, подкатегорија големо значење, објави Владата на Р.С.Македонија во Службен весник.
Успешна во пристапувањето и искористувањето на европските фондови е Општината Новаци–оцени евроамбасадорот на ЕУ во Македонија, Самуел Жбогар, при денешната посета на Општина Новаци и дел од туристичките локации во…
Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски во придружба на координаторот на локалниот огранок во Битола Иванчо Тошевски и други панинари денес се искачија на врвот Антена на Пелистер. Ова беше дел…
Бегалецот Мицкоски, кој вчера побегна од лидерска средба, поучен од неговиот ментор – бегалецот Груевски, како ноќна птица долета во Битола за да слави роденден на ненародна партија која наместо…
На зградата кај  Атпазар, на дел од фасадата кон   улицата „Прилепска“, деновиве почна цртањето на мурал кој ќе има површина од околу 130 метри квадратни.
Се асфалтира патот од село Скочивир до река Коњарка, поточно до познатото излетничко место на истоимената река. Патот што се асфалтира, а досега беше земјен и со чакал е во…
Бледи фискални сметки, со нечитлив бар код пријавиле граѓани од Битола на 198, соопштија од Управата за јавни приходи. Од таму информираат дека од почетокот на мерката поврат на 15…
На денешен ден, 17 јули во  2016 година во Скопје, починал Трајче ГРУЈОСКИ, припадник на македонското националноослободително и комунистичко движење и учесник во Антифашистичката војна во Вардарскиот дел на Македонија.
Во следните денови ќе преовладува стабилно време со пораст на температурите.

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me
© 2020 АПЛА.мк. Сите права се задржани