Webp.net gifmaker

Денес

Сообраќајната полиција продолжува со контроли на возачите на територијата на Општина Битола.
Поради појава на магла намалена е видливоста од 50 до 100 метри во Битола, Прилеп, Плетвар и на патните правци крак Маврово, крак Стража, информираат од АМСМ.
Вчера била  пријавена тешка кражба во црква „Св.Архангел Гаврил“ во Битола, откако  непознат сторител  со употреба на физичка сила го скршил цилиндарот од влезната врата од црквата и влегол внатре…
Битола  денеска е под магла и намалена видливоста од 50 до 100 метри , а утрово темпаратурата се спушти до  -4степени Целизиусови. Претежно облачно, сончеви периоди ќе има во крајните…

НА ДЕНЕШЕН ДЕН

Јануари 20, 2019
  Димитар Ефтимов ЛИАКУ На 20 јануари во 1921 година во Скопје е роден Димитар Ефтимов ЛИАКУ, припадник на македонското националноослободително и комунистичко движење во Вардарскиот дел на Македонија и…
Од деветнаесетмината пријавени за фаќање на светиот крст во Општина Новаци оваа година најсреќен беше Ице Марковски од селото Новаци кој за прв пат го фати светиот крст . Традиционално…
Могилчанецот Стефан Сакурмовски го фати светиот крст што во водите на река Шемница го фрли отецот Славе Петровски по повод големиот христијански празник Водици. „Ова за мене е голема радост,…
Уте сабота, 19 јануари, во Ски центарот „Нижеполе“ се организира денска журка со Ди Џеј Чико, па од таму ги повикуваат на заедничка дружба сите љубители на скијањето, како и…
Грчките државјани, посебно оние од северот или Егејска Македонија, како локум го купуваат македонскиот грав, вели земјоделецот Фикри Ќулафи, еден од најголемите производители на грав во битолските села Велушина и…
Утринските температури во целата држава се под нулата. Најстудено беше во Битола каде во седум часот се измерени -18 степени. Веќе две недели  Битола  е со екстремно ниски температури  кои…
Денеска во Битола беше промовирана пробациската канцеларија што предвидува новиот Закон за пробација. Станува збор за алтернативни мерки, односно ресоцијализација на затворениците преку општокорисна рабта, условен отпуст со надзор и…
Со измерени минус 18 степени најстудено утрово повторно беше во Битола.  И претпладнево во земјата е ведро и студено, наместа  со појава на умерена облачност.  Дува слаб  западен ветер. Во текот…
Во Кривичниот суд во Скопје денеска продолжува судењето  за предметот „Транспортер“ на Специјалното јавно обвинителство.На обвинителна клупа треба да седнат обвинетите поранешниот битолски градоначалник Владимир Талески и уште 20-тина лица…
ЈКП „Нискоградба“ денеска со соодветна механизација ги чистеше купиштата снег на Широк Сокак. Снегот  се товараше на трактори и се отстрануваше од пешачката зона.    
РЕК Битола во текот на денот ќе изврши планирано исклучување на Блок 3 поради отстранување на помал дефект, како и превентивна проверка со цел зајакнување на оперативноста на блокот, соопшти…

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me
© 2020 АПЛА.мк. Сите права се задржани