Webp.net gifmaker

Денес

Петмина мажи биле фатени викендов со приколка полна со риби украдени од рибникот Букри, информираше битолската полиција. -На 26 мај околу 20.30 часот во СВР Битола била пријавена кражба на…
Со знамето на СФРЈ и фотографија на Јосип Броз Титоа, кафе барот „Буре“ на плоштадот Магнолија и годинава  ги потсети битолчани дека на денешен ден, 25 Мај, во Титова Југославија…
Град со големина на лешник попладнево падна во населите Областа, Касарната, Црн Мост и околу Клиничката болница. Врнежите беа доста интензивни, па градот успеа да побели дел од покривите на…
Советот ја усвои завршната сметка на Основното училиште „Тодор Ангелевски“ од Битола за 2018 година. Во ова училиште, под водство на директорката Љубица Стерјева, во текот на учебната година 2018…
Во СОУ „Таки Даскало“ во Битола во соработка со Младинскиот образовен форум во четвртокот беше  отворена патувачката изложба „Ана Франк - Историја за денес“
Фабриката за опрема и делови од Битола во очи на утрешниот голем христијански празник донираше клупи и шандани во црквата “Св. Кирил и Методиј“ што е главна црква во манастирот…
Ученици од Битола во соработка со Регионалното географски друштво „Геосфера“ и Астрономско друштво од Битола на едукативната изложба „Патување низ сончевиот систем“ сонцето го намалија 23 милијарда пати, како да…
Собирачите на лековити, ароматични, овошни и шумски растителни видови се вљубеници во Националниот парк Пелистер и не ги оштетуваат растанијата, но некои од нив треба да внимаваат за себе да…
Средношколката Ивона Марковска-Нона (16) од Битола, денеска ја промовираше својата втора книга „Аурора“. Таа е ученичка во гимназијата „Јосип Броз Тито“ , а вели дека љубовта кон пишувањето ја има…
Во текот на вчерашниот ден се случи сообраќајна незгода на преминот на железничката пруга во близина на полигонот за обука и полагање на возачи од Општина Битола, на патот кој…
Ученици од нижото  и средното  образование од  Државно музичко училиште – Битола изнудија силни апаузи и воздишки на годишниот  завршен концерт што  се одржа на сцената  на НУ Народен театар…
Со пригодна приредба што се одржа под мотото „Биди виножито во нечиј облак“ ОУ „Коле Канинаски“ од Битола го одбележа својот патрон празник.
Наде Геневска Брачиќ етнолог, кустос советник во битолскиот Завод и музеј е прогласена за музејски работник за 2018 година. Наградата ѝ ја додели Меѓународниот совет на музеите -ИКОМ Македонија во…
Продолжува обележувањето на  пешачките премини во Битола, со неколку екипи на терен.  Денеска се работи  на улицата „Партизанска“, а според динамиката на терен, ќе се продолжи и во останатите делови…
Се реконструра улицата „Кленовец“ во Битола со нова канализациска и водоводна мрежа, а градоначалничката Наташа Патеровска најави и партерно уредување на оваа улица. -Промена на канализација и водовод на крак…

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me
© 2020 АПЛА.мк. Сите права се задржани