Webp.net gifmaker

Oтстрането е инвалидизираното лице од пред Матично во Битола

Септември 11, 2019

Попладнево, по написот на Апла.мк, експресно   отстранет е креветот  и другата покуќнина што инвалидизрано лице ги донесе пред Матичното одделение, кај поранешно „Борово“ во центарот на Битола. На местото вечерва имаше само ѓубре, шишиња и една празна гајба, а битолчанецот кој е познат во јавноста, веќе не беше таму.

Тој, откако се смести под стреата кај Борово, застана на пешачката патека со инвалидската количка и просеше пари од минувачите, иако надоместоците кои по неколку основи ги добива од државата изнесуваат над 15 илјади денари.

рамбо 2

Од Центарот за социјални работи денеска за Апла.мк рекоа дека екипа од социјални работници излегле на терен, но лицето одбило да биде згрижено. Полицијата, пак, интервенирала по барање на ЦСР, но пријава од старна на граѓани за нарушување на јавниот ред и мир немало.

рамбо

Сепак, лицето вечерва заедно со креветот, постелнината и останатата покуќнина е отстрането од улица.

Сподели

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me
© 2020 АПЛА.мк. Сите права се задржани