Webp.net gifmaker

Директно

Надлежните институции ќе го решат проблемот, велат од Црвениот Крст во Битола по синоќешната снимка објавена на социјалните мрежи во која непознати лица ги снимаат и обвинуваат дека со тоа што делат паќети во полициски час, поткупувале гласачи.

(Уредништвото изразува жалење што преводот е направен преку англискиот јазик зашто „парадоксално е да се сретнеме со јазикот и културата на ближниот, со кој не поврзауваат историски текови преку трет јазик)

Гром удри до бачилото на Златен  Рид и зафати неколку дрвја. Огнот и покрја силниот дожд се распламти, па чадот се издигаше високо над ридот.

Противпожарно возило брзо интервенираше, па за кусо време огнот е ставен под контрола. 

slika

 

По пауза од 14 дена денес регистрирано е уште едно лице заболено од КОВИД-19 во Битола. Со ова бројката на битолчани кои без заразени од коронавирусот од неговата појава до денес се искачува на 29 лица. До вчера имаше само две лица кај кои болеста беше во тек, а со новиот случај денес, вкупно ги има три.   .

Полицијата денес ги обезбедува приодите кон Светонеделските и Буковските гробишта во Битола.

Тие ја спроведуваат забраната која беше донесена од страна на Владата да не се оди на гробишта за време на Задушница и Духовден, како мерка за да не дојде до ширење на болеста.

Полицијата не им дозволи на никој од верниците да ги посети гробиштата на блиските. Само се дозволува верниците да стигнат до храмовите за да извршат опевање на мртвите. 

Во Битола денес е регистриран уште еден излекуван пациент, а веќе 14 денови немаме новорегистрирани случаи со коронавирус, соопштија од Центарот за јавно здравје во Битола.

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me
© 2020 АПЛА.мк. Сите права се задржани