Webp.net gifmaker

Директно

 

Со еден милион евра пари од европските фондови и од државниот буџет целосно е реконструиран Затворот во Битола, кој доби нов лик, со пристојни услови за затворениците и притворениците, но и за вработените во затворот. На темелите на старата зграда, никна сосема нов објект по европски стандарди. Денеска беше означен крајот на реконструкцијата.

Со полагање свежо цвеќе пред спомен плочата, денес беа одбележани 184 години од создавањето на Противпожарната единица во Битола. Градоначалничката Наташа Петровска изјави дека вложени се 157 000 евра во подобрување на условите на Противпожарнатаединица и остварени се 15 нови вработувања со што зајакнат е кадровскиот потенцијална единицата. 

„Се гордеам како градоначалник што во овој период успеавме да вложиме 157.000 евра во подобруање на условите во протипожарната единица. Имаме 15 нови вработувања, што значи зголемување на капацитетите од човечки ресурси. Тоа покажува дека ова раководство на локалната самоуправа и јас како градоначалник, сме ставиле акцент на исклучително значајна служба, која што е одговорна за животите на нашите граѓани. Во таа насока мора да се движиме. Им го честитам Денот на пожарникарството на нашите пожарникари, но истовремено укажувам дека не е одговорноста само нивна, одговорноста е на сите нас како граѓани, затоа што чувањето на околината и на нашите животи, сепак зависи и од сите нас и нашето однесување“, рече градоначалничката Наташа Петровска.

Годинава, споредено со минатата година е намален бројот на пожари, но сепак, останува истиот апел, да не се пали оган на отворени локации.

„Од овој град започна институционализираното делување на противпожарната служба на Балканот и на тоа мора да сме горди. Нашата единица е подготвена за сите оперативни состојби на терен, а пожарникарите се, биле и ќе бидат во служба на граѓаните. Моментално единицата располага со 39 пожарникари, од кои 31 во битолската единица, а по 4 лица на припомош во општините Могила и Новаци. Со соодветната нова опрема и возилата, сметам дека може да се справиме за брза интервенција, што е прв и почетен услов за секој пожар. Најважно од се е што со зголемениот човечки потенцијал, можеме полесно да се организираме“, рече Поповски.

Битолската територијална противпожарна едицина е една од ретките која располага со специјализирани возила за шумски пожари.  позарна 2

позарна 3

позарна

Транспортен респиратор во вредност од 480 000 денари донираше Здружението на пензионери од Битола во Клничката болница „Д-р Трифун Пановски“ во Битола. Донацијата е обезбедена со средства на Здружението, а и раководителите на органите и телата во него се откажаа од средствата за април и мај за да бидат искористени во хуманитарни цели. 

 

Претседателот на Советот на Општина Битола, Валентин Груевски, на својот ФБ профил објави фотографии на кои може да се види како изгледа внатрешноста на Офицерскиот дом во Битола во оваа фаза од реставрацијата, која се изведува со 1 милион евра, пари од ИПА 2 програмата на ЕУ.

Центарот за јавно здравје прави епидемиолошки анкети со контактите на вработениот во детска градинка во Битола  кој е позитивен на КОВИД-19. Никој нема да биде исклучен од изолација  доколку имал контакт со заболениот,  инфомрираат од ЦЈЗ за апла.мк. 

Нема нови позитивни случаи од досега добиените  резултатите од тестовите  за  215 вработени во градинките. Вкупно со скринингот беа опфатени  322 лица од  градинките во општините кои ги покрива Центарот за јавно здравје од Битола. 
 
Досега се земени вкупно 676 брисови, од нив 492 во Битола, останатите во соседните општини. Позитивни се 29 лица, од кои 26 со место на живеење во Битола. 
 
 

97948525 137045574611177 4189649762984656896 o1

 
97948525 137045574611177 4189649762984656896 o1
 

Лице вработено како технички персонал во битолска градинка е позитивно на КОВИД-19, потврдија од Центарот за јавно здравје за Апла.мк 

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me
© 2020 АПЛА.мк. Сите права се задржани