Webp.net gifmaker

ДиректноВо ОУ „Елпида Караманди“ се изведува комплетна реконструкција на санитарните јазли и целосно реновирање на тоалетите. Овој проблем беше еден од најгорливите за училиштето, во кое што настава посетуваат над 750 ученици. 

Деновиве масовно се чисти каналската мрежа во Пелагонискиот дел на Општина Битола, во околината на селото Логоварди, со средства од општината во висина од 205.000 денари.

Од фаза на забавување, заразата влегува во фаза на забрзување. За 7 до 10 дена ќе се знае дали ќе има промени на долгорочниот надолен тренд на КОВИД-19, вели во математичко статистичките анализи, редовниот професор од Техничкиот факултет во Битола, д-р Дејан Трајковски. Според него, ова е резултат на несоодветното оденсување на дел од граѓанте за време на Првомајските празници.

Уште еден битолчанец денеска е на листата на новозаболени од КОВИД-19 во државата.

Продолжува градбата на заштитниот ѕид на обиколницата над Битола. 

Двајцата новозаболени од КОВИД-19, регистрирани во денешниот здравствен билтен, се членови на потесното семејство на 63 годишниот битолчанец кој почина од коронавирус, потврдија за апла.мк од Министетството за здравство

И по 114 години од смртта, коските на дел од комитите од Сугаревата чета останаа распрскани низ патот кој денес води од битолското село Паралово до манстирот „Свети Ѓорги“.Таму лежат посмртните останки на шестмина храбри комити кои херојски загинале заедно со легендарниот војвода Ѓорги Сугарев во крвавиот бој кај Чукарите на 5 април 1906 година.

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me
© 2020 АПЛА.мк. Сите права се задржани