Избори 2020

Да дојдеше Дурловски на дебата, немаше во него да ја гледам мојата расцепена глава на 27 април, ниту нашата крв на неговиот образ. Ќе го гледав ликот на мојата и…
„Денес, на големиот христијански празник, Петровден, го посетив славното Смилево, родното место на Даме Груев. Токму тука, во манастирот Св. Петар се одржал Смилевскиот конгрес и била донесена одлуката за…
Битолчани се префригани и не можат да ги излажат нити татини синови, нити белосветски пејачи кои по потреба и за многу ќеш се големи патриоти, порача Горан Козаров кандидат за…
Младите социјалдемократи од Могила со герила акција. Низ могилската општината поставија транспаренти преку кои порачуваат дека на 15 јули Христијан Мицкоски си заминува, па од претходниот лидер на ВМРО-ДПМНЕ бараат…
На вечрашната прес конференција на која СДСМ најави претставка до ДИК и Антикорупциска за одобрени пријави за гласање на болни  лица од страна на кандидадот за пратеник од ВМРО-ДПМНЕ, Олга…
Битола ја има една од најубавите чаршии во Македонија. Некогашниот економски центар на градот, со повеќе од 2000 дуќани, денес повеќе наликува на културно-историско обележје отколку на економско јадро на…
Заменик-претседателката и министерка за одбрана, Радмила Шекеринска, која е носител на листа во 5ИЕ од СДСМ,  денеска ја посети црквата во  Курбиново, каде што во тек се интензивни конзерваторски зафати…
СДСМ ќе поднесе претставка до Државната изборна комисија и Антикорупциска за конфликт на интерси, за одобрени пријави за гласање на  болни и немоќни лица  од страна на кандидатот за пратеник…
Преку одговорни, државнички политики, успеавме да ја извадиме државата од изолација во која ја држеше ВМРО-ДПМНЕ и да ја вратиме на правиот пат, на патот на евроинтеграциите, рече на денешната прес…
Примарна цел и приоритет на следната Влада предводена од ВМРО-ДПМНЕ е обезбедување на ефикасни јавни финансии преку зајакнување на капацитетот на даночната администрација, ниски даноци, консолидација на јавниот долг и…
Во еден невообичаен гест на поддршка за Зоран Заев и коалицијата на СДСМ и Беса пред изборите, поранешниот грчки премиер Алексис Ципрас цитираше стихови на Блаже Конески и Владимир Мартиновски.
Страница 1 од 2

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me
© 2020 АПЛА.мк. Сите права се задржани