1203 фирми од Битола добија поддршка од Владата за зачувување на работните места, рече Шекеринска

Јуни 24, 2020

 

,,Од почетокот на ковид-кризата ние покажавме дека сме Влада која знае да им помага на фирмите. Од двете бескаматни кредитни линии на Развојна банка до сега сме поддржале 78 компании кои во Битола вработуваат околу 1000 луѓе. Најголемиот дел од нив, 68 проценти од нив се микрокомпании кои вработуцаат до 10 лица. И 1203 фирми од Битола обезбедија поддршка од Владата за зачувување на работните мета ", рече Радмила Шекеринска, заменик претседател во Владата при денешната посета на Битола. 

Сподели

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me
© 2020 АПЛА.мк. Сите права се задржани