Шо рече

На убавиот Широк сокак под Камен мост деновиве  пред еден од дуќаните  поставена е  табла „Улица Кабадаја“.  Оваа досетливост побуди пријатно и позитивно чувство кај  битолчани , повеќе како  прифатлив мајтап кој зборува за животниот стил на многумина наши сограѓани. Овој термин воопшто не е туѓ за жителите на Битола, особено не како карактеристика за културниот и социјален живот во градот на конзулите, клавирите, муабетите кои се мерат со испиено кафе.

Пренесуваме дел од промотивниот говор на Ѓунер Исмаил, еден од промоторите на книгата „Нашето националистичко пијанство“ од д-р Александар Литовски

После деценија порази, после години минати во изолација и неизвесност, Македонија денес гордо чекори напред. Стануваме дел од големото евроатланско семејство на кое вредносно и цивилизациски му припаѓаме, изјави на прес конференција генералниот секретар на СДСМ, Александар Кирацовски.

„Кога се носеа буџетите на државно и локално ниво 10 милиони денари беа овозможени од централниот буџет, но исто така беа издвоени и средства од локалниот буџет. Во меѓувреме ја чекавме градежната дозвола од Министерството за транспорт и врски, но паралелно на тоа баравме и одобрение за конзервација од Управата за заштита на културното наследство.

Европската унија одлучи: Македонија започнува преговори за полноправно членство во 2019 година.
Ова е голем успех за Македонија, постигнат со силна желба за подобра сегашност и иднина на сите наши граѓани, рече на денешната прес конференција генералниот секретар на СДСМ, битолчанецот Александар Кирацовски.

-Проектот за пречистителна станица за Битола трае околу 3 години и во моментот е е во завршна фаза, односно распишување на тендерска документација. Со писмо до нас се обратија од Европската делегација, дека очекуваат од нас да бидата усвоени тарифите на Регулатарна комисија за да може да  стартува проектот со распишување на тендерската докумнетација.

Оваа генерација на битолски планинари од ПСК „Пелистер“ и покрај тоа што поседуваат неспорен правен континуитет и целосна документација за имотот на клубот, не се сопственици во смисол на кој што некои го посакуваат, туку само негови чувари. Вистинските сопственици се генерациите пред нас, сегашните, но и идните генерации планинари и граѓаните на Битола. Ова е дел од соопштението што ПСК „Пелистер“ го испрати до медиумите по вревата што се крена во јавноста околу обновата и приватизацијата на домот. Имено, пред три недели клубот започна со работна акција за обнова на домот, а Општината соопшти дека ќе обезбедат 100 000 евра за „Копанки“ но доколку им се даде сопственоста зашто не можат да вложуваат во туѓ имот. Потоа се појавија други здруженија и поединци кои побараа ревизија на приватизацијата на „Копанки“.

Првиот уписен рок во средните училишта во Битола започна денеска. Во 7- те средни училишта од градот според распишаниот конкурс на  Министерството за образование и наука предвидени се вкупно 1966 слободни места, што е речиси двојно повеќе од завршени полуматуранти годинава, односно 1020 ученици. Но, во средните училишта во Битола се запишуваат деветоодделенци и од околните општини и градови.

Од Битола до Ѓевгелија и Скопје,  стотици граѓани денеска допатуваа во Битола од други градови на државата на протестот против потпишувањето на договорот за смена на името.

Овој протест нема да биде последен, ќе продолжиме да протестираме ако треба и во Солун, рекоа граѓаните пред камерите.

-Нема да застанеме,  туку ќе продолжиме, ако треба и во Солун ќе протестираме. Солун наш ќе го завземиме, се додека комплетно не вратиме се што е македонско, јазик, култура, држава, име знаме. Ова е знамето наше, а не оној вентилатор со четири перки, рече битолчанец држејќи го во раце знамето од Кутлеш.

-Договорот може да се избриши, договорот не важи без претседателот Иванов, без двотретинско мнозинство во Парламентот, рече друг граѓанин.

Ѓевгеличанец кој кажа дека организирано со автобуси дошле на протестот во Битола видно возбуден рече дека дошол на протестот бидејќи неможе да сфати што се случило со Македонија.  

-Што имаме од ова , што сакаат да добијат со смената на името. Срамота, ние сме народ, ние сме историја, зарем сето ова да се заборави. Друг збор немам, многу сим возбуден, да е жива и здрава Македонија, рече  жителот на Ѓевгелија.

Битолчанка пак преку приказни за Преспа рече дека дошла на протестот да ја брани Македонија.  

-Договорот не важи, една е наша Македонија, нема каде да одиме. Мислам дека  Македонија била до Ниш, рече таа.

.  

„Владимир Талески е вработен во нашиот театар , законски беше да го вдомиме. Моментално нема никаков ангажман. Ангажманите во нашиот театар зависат од кастингот што ќе го направи режисерот на претставата. Многу од актерите во Битолскиот театар кога не се во кастинг, не доаѓаат на работа“, рекоа Јерчиќ и Чоревска. 

Тие денес држеа прес конференција за активностите на Театарот, а од новинарите беа запрашани каков е сегашниот статус на екс градоначалникот Владимир Талески во Народниот театар и дали доаѓа на работа. 

„Мислам дека сите тука веќе со нетрпение ги очекуваме резултатите од многу интензивните преговори и разговори кои што се во тек и мислам дека двете страни ќе можат да најдат решение кое што ќе биде добро не  само за двете земји, туку  за целиот регион и за цела Европа. И се разбира за тоа да се случи мора да имаме трпение и доверба дека тоа ќе се случи“, изјави Жбогар при денешната посета на Пелистер.

Христијан Мицкоски, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, во интервју на ТВ Сител изјави дека роденденот на партијата ќе го одбележат работно на 16 и 17 јуни во Битола.

„ВМРО-ДПМНЕ продолжува со работно лето. Имаме два интересни настани кои следуваат во периодот. Викендот на 16 и 17 јуни ќе бидеме во Битола. Симболично, работно ќе го одбележиме многу значајниот настан за нас, а тоа е роденденот на партијата. Нема простор за славење, сето тоа ќе биде во еден работен амбиент. Ќе ги поканиме нашите поддржувачи и симпатизери ширум Македонија да ни се придружат тој викенд во Битола. Јас ќе бидам таму. Инаку во текот на летото ширум Македонија ќе се обидам да посетам стотици, илјадници домови, да поразговарам со луѓето.“

„Ве повикувам сите заедно утре на 2-ри јуни во Скопје пред Влада, да излеземе на мирен, но историски важен протестен собир.

Ве повикувам сите Вас во чии што вени тече македонштината за да застанеме во одбрана на истата. Ве повикувам заради одбрана на минатото кое што со крв го чуваа нашите предци. Ве повикувам да го одбраниме достоинството на нашата држава за да можеме и ние достоинствено да ја оставиме во аманет на нашите поколенија. Ве повикувам да не останеме неми пред уривањето на нашата света земја што ја разнебитуваат во сите сегменти од нашиот живот и со заеднички сили и многубројност да упатиме силна и јасна порака дека Македонија е таа што сите нас не обединува.

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me
© 2021 АПЛА.мк. Сите права се задржани