Webp.net gifmaker

Уште десет пацинети во хосписот „Сју Рајдер“ во Битола, се позитивни на КОВИД-19 со што вкупниот број на заболени во оваа геријатриска установа се искачи на 33. Позитивни на вирусот се и 6 од перосналот во оваа геријатриска установа, од вкупно 7 тестирани,  кои веќе се изолирани.

Во последните 24 часа се направени 2731 тестирања, а регистрирани се 913 нови случаи на ковид-19 во:

Центарот за јавно здравје започна комплетен скрининг во геријатриската установа „Сју Рајдер„ во Битола, каде коронавирусот е потврден кај 12 пацинети, а можно е бројката на заболени да е уште поголема. Ќе бидат тестирани и вработените, од кои четворица веќе пројавиле симптоми на вирусот.

Битолчанката Маја Беловиќ,  која го минувала попладнево со своите деца на полјанката во Довлеџик, неочекувано го сними параглајдеристот  кој се заплетка во жиците од елетричниот столб и ја сподели снимката со апла.мк. Таа вели дека намерата и била да ја сними со мобилниот телефон радоста на дечињата додека ги гледале параглајдерите високо на небото и додека слетувале на ледината. 

Од 78 тестираеа направени во Центарот за јавно здравје во Битола, дури 31 лице од Битола се пизитивни на вирусот, 15 се од Кичево, 5 од Ресен и 2 од Демир Хисар. Едно лице од Битола на 52 годшна возраст ја загуби битката со болеста. Во Битола има 298 активни случаи. На Инфективното одделение во Клиничка болница Битола, хоспитализирани се 59 пациенти.

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me
© 2020 АПЛА.мк. Сите права се задржани