Webp.net gifmaker

Уште двајца битолчани се позитивни на КОВИД-19, со што до денес има 41 во Битола.

Двајца новозаболени има и во Ресен, каде бројот се искачи на 55 позитивни од 10 јуни до денес. 

Две новозаболени лица се регистрирани денес во Битола, со што вкупниот број позитивни на КОВИД-19 сега е 37. 

Драстично се зголемува бројот на заболени во  Ресен, каде се регистрирани 13 нови случаи. Со ова вкупниот број на позитивни се искачи на 45 и за само една недела, Ресен ја надмина Битола, иако од почетокот на кризата, речиси 100 дена, немаше ниту еден заболен

Колку и да изгледаат на прв поглед разочарувачки денешниве 132 нови случаи, сепак веќе ги забележуваме првите знаци на исцрпеност на трендот, пишува во своите математичко-статистички  анализи редовниот професор на Техничкиот факултет во Битола, д-р Дејан Трајковски, без да навлегува во медицинските аспекти.

Еден позитивен на КОВИД-19 е регистриран денеска во Битола, со што вкупниот број на заболени се искачи 35, а болеста е во тек кај осуммина. Од Центарот за јвно здравје велат дека станува збор за сопруга на заразен кој бил регистриран во претходните денови. Вчера министерот Венко Филипче соопшти дека заразен е еден болничар во Хируршкото одделение во Клиничката болнцата, а со симптоми е еден хирург, за кого се очекуваат резултатите, а треба да пристигнат вечерва

Еден болничар на Хируршкото одделение во Битолската болница е позитивен, а двајца негови колеги се во изолација, соопшти минисерто за здравство Венко Филипче.

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me
© 2020 АПЛА.мк. Сите права се задржани