Вилает

„Поштомување“ е новата книга поезија на битолчанката Биљана Т. Димко во издание на фондацијата „Д-р Димитар Котевски“ Битола, а истата беше промовирана пред широката јавност на манифестацијата ,,Пријатели на фондацијата“,…
Министерството за животна средина издвои 3,5 милиони денари за доизградба на колекторскиот систем кој ќе ги опфаќа отпадните води од  Потпелистерските села, најави денеска заменик министерот за животна средина Јани…
Денационализацијата не ја „спаси“ поранешната текстилна фабрика „Хераклеа“, туку ја досруши. Неколку разурнати  објекти сместени на „Булевар 1-ви Мај“ во густо населената населба „Црн мост“ се остатоците од поранешната текстилна…
Колумните што историчарот Александар Литовски ги пишуваше во периодот од 2015 до 2017 година, како општествно политичка дијагностика на дотогашниот режим, а според рецезентите со својата острина беа како глас…
Стартува  двегодишниот проект „Одржливо менаџирање на агроотпадот за загревање на руралните области - AGROWCHAIN“ каде партнери се пелагониската општина Новаци и грчката општина Аминдео. На состанокот што вчера се одржа…
Жителите на Новаци имаа можност да ја проследат хумористичната претстава „Лабуд и фамилија Марковски“ во изведба на „Солза и смеа“, која заради неповолните времеснки услови, наместо во дворот на Општина…
Покрај песните, битолската публика ќе го памети пејачот и актер Влатко Илиевски и по неговата енергична актерска игра во претставата „Есенин“ кој во 2013 година беше одриграна на сцената на…
Јавното претпријатие „Комуналец“ во соработка со Општина Битола и компанијата „Пако Мак“ од Скопје обезбедија 150 канти и 10 контејнери за пластичен отпад во битолската населба Стрелиште. Ова е четврта…
За реконструкција на Булеварот „Први Мај“ од Ленски мост до мостот кај „Хигиена“ остануваат уште триесеттина метри. Просторот заличува на шеталиште и потсетува на старите добри времиња кога покрај реката…
Клиничката болница „Др.Трифун Пановски“ од Битола денес објави два конкурса за вработување на неопределено на 70 лица, од кои 52 медицински кадари, а останатите 18 кадри кои не се медицинари.…
Денес христијаните го празнуваат Свети Јован Шангајски, празник посветен на светецот кој пред 90 години бил професор на битолската Богословија. Тој во 1928 година со синодска одлука бил испратен да…
Вчерва на програмата на битолското културно лето со почеток од 20 часот во Народниот театар во Битола концерт ќе одржи маестралниот месинг квартет „Хајдн Брас“ од Австрија. На програмата ќе…
Новото раководство на Техничкото училиште во Битола, започна со санација и реновирање на три училници кои заради негрижа од бившите раководства со години биле оставени да скапуваат во влага со …
Синоќа на плоштадот „Гоце Делчев“ во Битола се одржа главниот музички настан од годинашното издание на фестивалот „Битола отворен град“ што по 17 пат го организира Младински културен центар -…
Странските туристи штом ќе дојдат во Битола најпрво одат да вкусат од специјалитетот подготвен на традиционален македонски начин , „сач“ во националниот ресторан „Грне “ на плоштадот Магнолија, дури потоа…

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me
© 2021 АПЛА.мк. Сите права се задржани