Вилает

Странските туристи штом ќе дојдат во Битола најпрво одат да вкусат од специјалитетот подготвен на традиционален македонски начин , „сач“ во националниот ресторан „Грне “ на плоштадот Магнолија, дури потоа…
Со пари од европските фондови за прекугранична соработка  Битола ќе добие кино на отворено. Проектот предвидува набавка на опрема за киното која ќе биде ставена во функција на културнито развој…
Кино клубот „Милтон Манаки„ од Битола,  денеска им ги врачи високите признанија на двајцата нивни членови, Христијан Кочовски и Ема Лазаревска,  кои за нивните 2 филма се стекнаа на меѓународниот …
Мила Ивановска  се закити со бронзен медал на Јуниорската Балканска  математичка олимпијада, која се одржа од 19 до 24 јуни во Родос, Грција. На олимпијадата учествуваа претставници од 17 земји,…
Битолскиот Завод и музеј, денеска ја промовираше книгата „Сликарството од црквата Усепене на Света Богородица во Велушина“, од авторот Ристо Палигора, што е всушност финализација на повеќедецениската активност, поврзана со…
Договори  за стипендии на дванаесет студенти од Техничкиот факултет доделија претседателот на Управниот одбор и генерален директор на Државните електрани на Македонија, Драган Миновски и директорот на РЕК Битола  Васко…
Култниот белградски алтернативен рок бенд „С.А.Р.С.“ оваа година е главна ѕвезда на 17-то издание на фестивалот „Битола отворен град 2018“ во организација на Младинскиот културен центар од Битола што ќе…
Започнува фестивалот “Битола Отворен град 2018” во организација на МКЦ Битола. Оваа година главни ѕвезди на големата сцена на Плоштадот Гоце Делчев - Битола во рамките на фестивалот “Битола Отворен…
Со европски пари уреден е рекреативен парк крај мариовската река Коњарка, во близина на новачкото село Скочивир. Преку проектот за прекугранична соработка меѓу Македонија и Грција насловен како „Жива природа,…
Невремето што пред еден час го зафати јужниот дел од Пелагонија, сега брзо  се префрла преку планините кон Преспа.
Советот на Општина Битола денес донесе заклучок за изнаоѓање на решение за санација на опожарениот дом „Копанки“. Според заклучокот, Советот се обврзува дека ќе обезбеди 100 000 евра за обнова…
Во Пелагонија во изминатите 11 дена, заклучно со утрово, наврнат е воден талог од 21 до 64 литри на метар квадратен. Дождливо време ќе имаме и во наредните денови, но…
Регионален ресурсен центар за слепи лица ќе биде отворен во Битола, а во неговото финасирање покрај битолската општина, ќе учествуваат и општините Ресен, Демир Хисар, Могила и Новаци. Станува збор…
Протестот  на Широк сокак го предводеа група на граѓани на чие чело беше поп  и граѓанин со крст  на кој пишуваше „Република  северно од Македонија“ . Групата носеше и  транспарент…
Наместо роденденска прослава, лидерот на ВМРО ДПМНЕ Христијан Мицкоски за в недела во Битола најави протестен марш. Тој попладнево преку изјава дадена за медиумите во Скопје рече дека планот за…

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me
© 2021 АПЛА.мк. Сите права се задржани