Вилает

Пријатели и поддржувачи на апла.мк, ни испратија фотографии од манифестацијата „Денови на нарцисот  -Лазарополе цути“,што се одржа вчера во Лазарополе. Фотографиите се рај за очите и душата , ја отсликуваат…
Повторно побеле водата во реката Драгор. Тоа се гледа од фотографиите што до нашата редакција денес ги испратија читатели. Тие пишуваат дека ваквото загадување го евидентирале денес по течението на…
Во пресрет на големиот празник на сесловенските просветители браќата Кирил и Методиј, 24 Мај, во Париз, Франција излезе од печат најновото поетско отстварување на македонскиот поет и писател Панде Манојлов …
Битола е подготвена за 37 издание на „Малиот Монмарт“ кое ќе трае од 23 до 30 мај. Манифестацијата ќе започне во среда вечер во 21 часот со отворањето на 36…
Меѓународниот ден на музеите, 18ти мај и 19ти мај- Европска ноќ во музеите, Н.У. Завод и музеј Битола ги одбележува со повеќе настани, работилници, организирани посети и изложби во текот…
Со набавка на опрема во вредност од над 4 милиони денари, ќе се јакне  капацитетот на противпожарните единици во Пелагонискиот регион. По иницијатива на градоначалниците, средствата се обезбедени во рамките…
Меморандум за соработка чија цел е излегување во пресрет на потребите на пазарот на трудот, како и поставување врска помеѓу образовниот систем и стопанството со изведување на практична настава во…
Во рамките на проектот„ Мултиетничка интеграција во образованието“, СОУ „Таки Даскало“ од Битола денеска организираше мултиетничка кујна. Полните трпези со кулинарски специјалитети беа подготвени од тимот што го спроведува проектот,…
Промена на седиштето на Правниот факултет на битолскиот Универзитет „Св. Климент Охридски“ од Кичево во Битола, побараа битолските пратеници Александар Кирацовски и Горан Милевски преку предлог измени по скратена постапка…
„Куферите се продаваат како алва“, вели еден продавач на куфери и патнички торби во битолската стара чаршија, забележувајќи дека, никако не запира иселувањето од градот на конзулите.Не знам, вели дали…
Не само што Македонци ја посетуваат Кападокија, туку и жителите од оваа туристички позната област од турската покраина Анадолија се почесто ја посетуваат Битола. Деновиве на паркингот кај спортската сала…
По деветти пат во Струга, завчера се одржа торжествената литија (Еордија) со чесните мошти на Светиот Великомаченик Георгиј и неговата чудотворна икона. Годинава  моштите на Светиот Победоносец Георгиј беа носени…
Дрво на книгата е поставено во холот на НУ Универзитетска библиотека „Св. Климент Охридски во Битола“. На гранките од дрвото прикачени се листови со имиња на најновите наслови набавени во…
Офицерскиот дом да прерасне во арт центар, во резиденција за истакнати гости, со концертна сала која ќе ја зачува акустиката, околу него да има павилјони за уметничка намена, отворен ресторан,…
Со разигран, креативен и исклучително инспиративен хепенинг  ОУ „Гоце Делчев“-Битола,  денеска го прослави патрониот празник 4 - Мај.  Во дворот на училиштето  со однапред подготвена програма учениците се претставија пред…

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me
© 2021 АПЛА.мк. Сите права се задржани