Вилает

НА ДЕНЕШЕН ДЕН - 3 мај, во 1942 година над селото Лавци и во близина на селото Ореово, Битолско е разбиен БИТОЛСКИОТ НАРОДНООСЛОБОДИТЕЛЕН ПАРТИЗАНСКИ ОДРЕД „ПЕЛИСТЕР“.
Полскиот амбасадор во Р. Македонија неговата екселенција Јацек Мултановски, заедно со својата сопруга Кинга Мултановска го посетија  Државното музичко училиште во Битола и донесоа  музичка литература од композиторот Ф. Шопен…
На шеесет годишнината од своето постоење, Техничкото училиште од Битола, се збратимува со училиштето „Мави Текник “ од Измир, Турција. Во тек е петдневната посета на претставници на Техничкото училиште…
На 1 мај во 1942 година во атарот на село Поткамен, кај Чајниче, Босна и Херцеговина, загина Киро ДИМИТРОВСКИ-Дандаро, припадник на македонското националноослободително и комунистичко движење и учесник во Антифашистичката…
Марко Крстевски ученик во петто одделение, Теодора Блажевска четврто одд. и Елена Ѓеорѓиева трето одд. од класата на професорот по виолина Зоран Маневски од  Државното музичко училиште во Битола,  добија…
Како дел од проектот „Граѓанизте се обединети“, од програмата  Европско граѓанство на ЕУ, СФЕРА Македонија, донираше  9 нови врати за паралелките со посебни потреби во ОУ "Ѓорѓи Сугарев" од Битола.…
Поголем е бројот на самохрани мајки во урбаните отколку во руралните средини, а најголем проблем со кој се соочуваат е невработеноста. Ова го покажа истражувањето што го спроведе Организацијата на…
НА ДЕНЕШЕН ДЕН - 27 април во 1977 година, во Битола почина Атанас Тане Наумов, припадник на македонското националноослободително во Егејскиот дел на Македонија и на комунистичко движење на Грција,…
Изложбата на фотографии печатени во сито техника „Споменици на Револуцијата“ на германскиот уметник Марко Кројач, беше отворена вечерва во битолската „Магаза“ во организација на Завод и музеј-Битола и Сојузот на…
"Ќе ни престојат голем број на соработки, но и напори за да видиме што поголем број на француски претпријатија што поприсутни во Битола и поголема културна соработка со Битола. Наскоро…
Директорот на ЈП „Пазари", Александар Касапов, на својот фејсбук профил објави дека во следниот период ќе се изготви проект за покривање на пазарот во делот каде што се продава бижутерија.…
Ученици од Основното училиште „Елпида Караманди“, по иницијатива на одделенскиот наставник д-р Фанче Јошевска, а по повод патрониот празник гo посетија Општинскиот oдбор на Сојузот на Борци од Битола. Пред…
По студентските протести во понеделникот во Битола против промената на името, 16 кракото сонце заврши во рацете на Коњаникот на плоштадот Магнолија. Некој го стави на споменикот на Филип Втори…
Наредната учебна година во седумте средни државни училишта во Битола, се отвараат вкупно 1966 слободни места за полуматурантите, јавува ТВ „Тера“. Бројката во Конкурсот на Министерството за образование е поголема…
Центарот за развој на Пелагонискиот плански регион  и Министерството за локална самоуправа потпишаа два договора за финансирање на конкретни активности за поттикнување на рамномерниот регионален развој.

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me
© 2021 АПЛА.мк. Сите права се задржани