Webp.net gifmaker

Вилает

Со повеќе активности во наредниот период битолската Библиотека и основните училишта од Битола,  ќе ги одбележат месецот на екологијата и пристигнувањето на пролетта. По повод  19 Март – Светски ден на…
По повод 100 години од раѓањето на македонскиот ликовен уметник Борислав Траиковски, денеска во Завод и музеј Битола беше промовирано посебно монографско издание со поддршка на Македонското научно друштво од…
Дворот на ученичкиот дом „Мирка Гинова“-Битола,  доби дваесеттина   садници од бор  во рамките на акцијата на ЈП „Коминалец“ - „За зелена Битола“.  Слободните зелени површини според претходно направени планови ќе…
Еднодневна работилница за изработка на традиционални детски мартинки денеска се одржа во НУ УБ „Св. Климент Охридски“-Битола, на која учествуваа ученици од ОУ „Даме Груев“ од Битола со нивната наставничка…
  Академијата за боречки вештини "ЗА-НЕД-ДО" од Битола која е официјален претставник при [WFMC] Светскиот совет за боречки спортови и вештини за Република Македонија во периодот од 9-ти до 10-ти…
Денес и утре во Центарот за култура во Битола се одржува Биталон, првиот Хакатон во Македонија, кој што има за цел на иновативен начин, со информатички алатки, да ја раскаже, а со…
Битолскиот тим за брз одговор и спасување на планина на Дирекцијата за заштита и спасување,  викендов учествуваше на тренинг вежбата за спасување на планина „Попова Шапка 2018“, која е дел…
На Влашките гробишта во Битола беше организирано чествување по повод 64 години од смртта на Јанаки Манаки и 54 години од смртта на Милтон Манаки.
Тринаесет приватни фирми  во соработка со Општина Битола, донираа 67 прочистувачи за воздух за детските градинки во Битола. Општина Битола која ги поддржа и ги координираше активностите донираше 2 прочистувачи.
Според најновите податоци на Државниот завод за статистика, Битола е лидер во Македонија по негативниот природен прираст во последното тримесечје од 2017 година. Во овој период во Битола се родени…
По повод одбележувањето на Светскиот ден на поезијата – 21 март, Националната установа Универзитеска библиотека „Св.Климент Охридски“ – Битола организира поетско читање. Ги повикуваат  сите заинтересирани млади поети кои сакаат…
Општинскиот комитет на ВМРО-ДПМНЕ во Битола има шанса да бира нов лидер или да му ја даде поддршка за реизбор на актуелниот претседател на партијата, Борче Димитровски. Опозициската ВМРО-ДПМНЕ од…
Францускиот амбасадор, Кристијан Тимоние, го посети   „Малиот битолски Монмартр“ при посетата на Битола. Раководителот на студиото, Коста Хаџиантоновски, лично му ги презентираше состојбите во ликовната колонија, но амбасадорот имаше…
Со едукативна трибина во орагнизација на Центарот за европски развој и интеграции, Здружението за одржлив развој СФЕРА Македонија- Битола, „Сумнал“-здружение за развој на ромската заедница и Организацијата на жени од…
Белградскиот мецосопран Ана Синицки деновиве со родителите ја посети Битола, градот од каде потекнува нејзиното семејство. Мајка ѝ е битолчанка, а татко ѝ има руско потекло, но и тој живеел…

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me
© 2021 АПЛА.мк. Сите права се задржани