Webp.net gifmaker

Денес

Во Кафе бар „Радост“, како дел од програмата на Битолското културно лето се одржа фестивалот за литература и аудио визуелни уметности „300 работи 300“. Дел од вчерашната програма беше презентацијата…
Во НУ Завод и музеј се одржа концертот насловен „Романсијада“ – вечер со руски романси. Публиката уживаше во изведбите на  Катица Мишевска од класата на проф. М-р Весна Гиновска –Илкова,…
Битолскиот камерен оркестар и овојпат ги надмина очекувањата на многубројната публика за време на „Рок симфонијата“ која се одржа синоќа на ракометното игралиште во Битола, во рамките на програмата на…
Со музички спектакл на Анета и група „Молика“ вечерва од 21 часот во дворот на општинската зграда свечено ќе биде отворено Културното- забавно лето во општина Новаци. Во следните два…
Дали напуштеното бебе  оставено пред вратите на Домот за доeнчиња и мали деца во Битола е родено во болницата во Охрид? Истрагата се проширува, велат од полицијата, откако веќе се…
Само од Битола, повеќе од 50 млади луѓе студираат во Словенија. Ова е знак на пријателство помеѓу двете држави, како и потврда за довербата  на македонската младина во Словенија, беше…
Во осумте фестивалски денови на „Битола Шекспир фестивалот“ во Битола присуствуваа околу 400 уметници од Казакстан, Израел, Полска, Романија, Црна Гора и Македонија. Над 2000 -на публика ги проследи 12…
Љубителите на култниот бенд ЕКВ и рок музиката вчера имаа можност да уживаат во мултимедијалниот настан „60 години од раѓањето на Милан Младеновиќ- како и понатаму да е тука“ што…

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me
© 2019 АПЛА.мк. Сите права се задржани