Август 18, 2019

Дневно

Шо рече

Се гради и вториот ред од северната трибина на битолскиот стадион

Се гради и вториот ред од северната трибина на битолскиот стадион

17 Авг, 2019 Шо рече

Изградбата на Градскиот стадион во Битола продолжува, така што деновиве се гради вториот ред од северната трибина. Според локалните власти се очекува  до октомври трибината да биде во фаза на карабина, а потоа и занаетчиските работи. Вкупната инвестиција е 5,5 милиони евра, а сите пари ги обезбедува Општина Битола. Ланската година беа платени 1,1 милиони евра, а во текот на оваа и наредната ќе се плати остатокот од парите.

Вилает

Волшебната трпеза на Сандра Печалева

Волшебната трпеза на Сандра Печалева

17 Авг, 2019 Вилает

Салата од лубеница со сирење и рукола послужена во пресечената  корупка од самата лубеница. Тавче гравче, полнети пиперки и  тиквички испечени во земјени тави, мусака, неколку видови на месо, либанско лебче со три вида на макала со лук, питулици со лук, орев и сирење, кошница направена од вкусно тесто полна со домашни кифлички... Вино со разни мирудии. Ова беше само дел од трпезата на битолчанката Александра Печалева, или нашата Сандра, подготвена од нејзините вредни раце за да ги пречека десеттината туристи од Франција кои на поминување низ Битола сакаа да го вкусат и доживеат токму нашето, македонското, локалното и по многу нешта посебно гостопримство. Сандра во тој момент е како уметник, нејзините бои се сите бои на природата, а платното, нејзината трпеза.

Ифрит

Повеќе точаци од пешаци на Широк Сокак (фото вест)

Повеќе точаци од пешаци на Широк Сокак (фото вест)

17 Авг, 2019 Ифрит

Најдолгата пешачка зона, Широк Сокак, има сѐ помалку место за пешаци. Иако на секоја делница од главната битолска улица, поставен е сообраќаен знак за забрана за возила, запрежни коли,  велоспеди и мотори, сепак се почесто може да се забележи дека не се почитува сигнализацијата, со што во опасност се пешаците, а најмногу децата.

Соопштенија

ЈКП „Водовод“со апел- Граѓаните рационално да ја користат водата

ЈКП „Водовод“со апел- Граѓаните рационално да ја користат водата

13 Авг, 2019 Соопштенија

Поради високите температури и зголемената потрошувачка на вода се известуваат граѓаните на Општина Битола рационално да ја користат водата. ЈКП "Водовод" во наредниот период ќе врши дополнителни контроли за утврдување на евентуална злоупотреба од енормна потрошувачка на вода за пиење од страна на несовесни потрошувачи.

tehnicko

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me
© 2019 АПЛА.мк. Сите права се задржани